Śladami przeszłości

W środę 4 maja uczniowie klas: 4a, 6a, 7a, 8a  i 8e odwiedzili  Muzeum Wsi Opolskiej. W Bierkowicach znajduje się park etnograficzny, w którym eksponowane są budynki drewniane wraz z wyposażeniem z okresu XVIII – XX wieku. Muzeum na wolnym powietrzu zostało utworzone w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Głównym jego celem jest ochrona i popularyzacja kultury ludowej Opolszczyzny. Znajduje się tutaj ok. 50 obiektów. Obok domów znajdują się budynki gospodarcze – stodoły, spichlerze i chlewy. Oprócz zagród w skansenie odtworzono także: kościół, obiekty przemysłu wiejskiego (wiatraki, młyn wodny, kuźnia), budynki użyteczności publicznej (szkoła, sklep, karczma) oraz duże spichlerze dworskie.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kompleksu spichlerzy, w których podziwialiśmy prace związane z konkursem ozdabiania jaj wielkanocnych oraz malowania na szkle. Zobaczyliśmy także wystawę fotografii pt. „Sąsiedzi od narodzin aż po śmierć” Franciszka Lepicha. Następnie wysłuchaliśmy informacji na temat pracy młyna wodnego. Obejrzeliśmy ekspozycję stałą dotyczącą mechanizacji rolnictwa wsi śląskiej minionych wieków, zobaczyliśmy narzędzia do pracy w kuźni. Szczególne wrażenie na zwiedzających wywarła wiejska szkoła. Uczniowie zasiedli w szkolnych ławkach i wysłuchali  prelekcji o tym, jak dawniej w szkole bywało. Na koniec zajrzeliśmy do wiejskiego kościółka z XVII wieku.

Wycieczka była niezwykle udana i pouczająca.

Zachowanie przy stole, czyli kulinarny savoir vivre

1 kwietnia br. uczniowie klasy IVa, VIIa oraz VIIIe uczestniczyli w warsztatach kulinarnych pt. Savoir vivre przy stole. Pierwszym etapem działań było przygotowanie owocowych przekąsek według wcześniej wybranego przepisu. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem podjęli się realizacji tego zadania. Nie minęła nawet godzina, a przestrzeń klasową wypełnił zapach owocowej sałatki, który szybko rozprzestrzenił się na inne pomieszczenia szkolne. Drugim wyzwaniem dla uczestników było estetyczne nakrycie do stołu i  spożycie wykonanej sałatki zgodnie z obowiązującymi zasadami kulturalnego zachowania się przy stole. Wszyscy uczniowie znakomicie wywiązali się ze swoich zadań. Sala lekcyjna w kilka chwil zamieniła się w gustowną restaurację z pięknie ozdobionymi stołami, pysznym jedzeniem, a co najważniejsze z kulturalnymi gośćmi.

 

Tu jest moje miejsce…

Realizując projekt„Z kulturą mi do twarzy” zapoznajemy wychowanków z historią, tradycją oraz kulturą naszego regionu.

W miniony piątek uczniowie klasy IV a i VIII e wybrali się na wycieczkę po Opolu. Trasę wyznaczały najciekawsze miejsca oraz zabytki miasta.

Zwiedzanie rozpoczęło się od barokowej kapliczki poświęconej Matce Boskiej, która znajduje się przy ulicy Osmańczyka. Kapliczka ma duże znaczenie historyczne dla mieszkańców Opola. Wiąże się z nią ciekawa, a jednocześnie przerażającą legenda o Czarnym Psie.  

Kolejnym przystankiem na trasie było Wzgórze Uniwersyteckie przy Uniwersytecie Opolskim - najwyższe wzniesienie miasta leżące na 165 metrze n.p.m., zwane często Opolskim Akropolem. Na wzgórzu uczniowie mogli zobaczyć figury znanych polskich artystów m.in. Czesława Niemena, Agnieszki Osieckiej czy Wojciecha Młynarskiego. Ciekawym zabytkiem Wzgórza Uniwersyteckiego okazała się również studnia Świętego Wojciecha. To w tym miejscu, według legendy, w około 1000 roku ówczesny biskup Pragi, chrzcił pogan i szerzył wiarę chrześcijańską.

W trakcie wycieczki uczniowie udali się również pod Kościół Trójcy Świętej, który znajduje się w bliskim sąsiedztwie z opolskim rynkiem. Tam wsłuchali się w legendę o powstaniu herbu miasta, a zaraz potem udali się pod słynną Wieżę Piastowską, z którą wiąże się interesująca legenda o kapryśnej Księżniczce Ofce.

Spacer zakończył się przy Katedrze Opolskiej, powstałej w XV i wpisanej w poczet najwspanialszych zabytków Opola. 

Perły regionu

Muzeum Śląska Opolskiego proponuje, między innymi, zwiedzanie Kamienicy Czynszowej.
W miniony piątek uczniowie klasy 4a oraz 8e wybrali się na wycieczkę w przeszłość.

W opolskiej kamienicy można obejrzeć wnętrze pięciu mieszkań. Każde w innym stylu, który obowiązywał w latach 1890 - 1965. Mieszczańska czynszówka została wyposażona w meble, sprzęty i przedmioty charakterystyczne dla tego okresu. Zwiedzanie rozpoczyna się od śląskiego mieszkania z kresu XIX wieku, a kończy w pomieszczeniu z czasów PRL-u.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem przyglądali się temu, jak dawniej wyglądały mieszkania. Dzięki licznie zebranym pamiątkom, zabawkom i bibelotom przenieśli się w odległy świat. Zadawali pytania, dopytywali o szczegóły. Czuło się, że są prawdziwie zainteresowani tym, co zobaczyli.

Przeszło godzinny pobyt w tym niezwykłym miejscu nikogo nie znudził. Wszyscy byli zgodni, że był to dobrze spędzony czas, a miejsce bardzo oryginalne.

Warto pomagać!

Realizując projekt edukacyjny pt. „Z kulturą mi do twarzy” nasi podopieczni na co dzień poznają zasady właściwego zachowania, uczą się, jak być dobrym dla siebie i innych, rozbudzają w sobie empatię i chęć niesienia pomocy potrzebującym.

W ostatnim czasie w naszej szkole zorganizowano akcję charytatywną pt. „Warto być dobrym”. Przez ponad dwa tygodnie uczniowie oraz nauczyciele zbierali produkty spożywcze o dłuższym terminie ważności. 20 grudnia br. zanieśli je do pobliskiego Domu Nadziei, w którym codziennie przygotowywane są posiłki dla ubogich i bezdomnych z Opola. 

              Cieszymy się, że nasza społeczność szkolna potrafi dzielić się dobrem z innymi 

 

Kultury Świata - Grecja

 19 listopada br. uczniowie klasy IV a oraz VIII wybrali się w wirtualną podróż do słonecznej Grecji. Oglądając prezentację multimedialną dowiedzieli się, że starożytni Grecy wnieśli ogromny wkład do europejskiej kultury, nauki oraz sztuki. Poznali niektórych greckich filozofów, zobaczyli najważniejsze zabytki oraz dowiedzieli się, że w Grecji odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie.  
 
Po części teoretycznej nastąpiła praktyka – uczniowie zabrali się za przygotowanie HORIATIKI, czyli słynnej sałatki greckiej. Sala lekcyjna w kilka chwil zamieniła się w prawdziwą grecką tawernę, w której królowały warzywa z oliwą z oliwek oraz kremowy ser feta. 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z greckich zajęć. 

Dzień wspomnień i zadumy

3 listopada br. uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili  cmentarz komunalny w Opolu. Wspólną modlitwą oraz zapalonymi zniczami uczcili pamięć zmarłych nauczycieli oraz uczniów. Udali się również pod pomnik Golgoty Wschodu, aby oddać cześć Polakom walczącym w czasie II wojny światowej oraz wywiezionym i zmarłych na dalekiej Syberii. 
Trwając w atmosferze wspomnień i zadumy 5 listopada br. w szkole odbył się apel poświęcony pamięci nieżyjących członków społeczności szkolnej. Uczniowie wraz z nauczycielami z ogromnym wzruszeniem wspominali zmarłą w ubiegłym roku szkolnym nauczycielkę śp. Danutę Sokołowską oraz zmarłych uczniów śp. Joannę i Wiktora.   

Tajemnice teatru

12 października br. uczniowie klasy IV a oraz VIII e uczestniczyli w zajęciach pt. „Tajemnice teatru”. W trakcie lekcji zostali zapoznani z rodzajami teatru, jego historią oraz budową. Dowiedzieli się kim jest scenograf, reżyser, charakteryzator czy perukarz. Zmagali się z odczytywaniem skomplikowanych łamańców językowych, by chociaż przez chwilę poczuć się jak aktor trenujący dykcję przed spektaklem. 
Po części teoretycznej przyszedł czas na poznanie teatru od strony praktycznej. Wspólnie z klasą VIa, VII a oraz VIII a wybrali się do Teatru Lalki i Aktora w Opolu na spektakl pt. "Calineczka". 

Z kulturą mi do twarzy

Nasza Szkoła przystąpiła do realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. „Z kulturą mi do twarzy”. Projekt powstał w oparciu o podstawę programową oraz kierunki polityki oświatowej na rok szkolny 2021/2022. Celem projektu jest:
wprowadzenie uczniów w świat wartości,
wzmocnienie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej,
kształtowanie u uczniów poczucia godności własnej i szacunku do innych.
Relacje z realizacji poszczególnych zadań będą dostępne na stronie internetowej naszej Szkoły.