Nauka poprzez zabawę… – z wizytą w Metamuzeum Motoryzacji w Paczkowie

20 marca klasy 5a i 7b odwiedziły ciekawe miejsce. W Paczkowie znajduje się szczególne muzeum.   Misją znajdującego się tam Metamuzeum Motoryzacji jest popularyzacja kultury technicznej i propagowanie wiedzy użytecznej. Mieści się ono w odrestaurowanej, zabytkowej stodole, gdzie w dwóch salach umieszczono ponad 30 stanowisk z interaktywnymi doświadczeniami. Uczniowie bawiąc się doświadczeniami mogli dotknąć zagadnień z  fizyki i techniki, a w rezultacie rozbudzić swoją ciekawość poznawania i odkrywania.  Sprawdzili jak działają silnik i  system ABS, poznali siły, jakie oddziałują na auto podczas zakrętu oraz przyjrzeli się, jak zachowują się pojazdy podczas zderzenia. Otoczeniem dla doświadczeń jest kolekcja zabytkowych aut i motocykli. Jest to dodatkowy atut tego miejsca szczególnie inspirujący chłopców.W muzeum obejrzeliśmy zbiór dawnych pojazdów: samochodów, motocykli i motorowerów m.in. klasyczne fordy, mercedesy, modele porsche i ferrari.

Była to wspaniała lekcja fizyki i historii motoryzacji. Warto było tam być!

Smerfowe zabawy i gofry

15 marca br. uczniowie klas IV a-V a, VII b, VIII a wybrali się w wirtualną podróż do Belgii. Wybór miejsca wyprawy nie był przypadkowy. W pierwszej kolejności uczniowie zapoznali się z kulturą i tradycją tego kraju. Dowiedzieli się, że z Belgii pochodzi rysownik komiksowy Pierre Culliford, który wykreował małe, niebieskie stworzonka, znane wszystkim jako Smerfy. W drugiej części podróży uczniowie zamienili się w cukierników i przygotowywali słynne, belgijskie wafle. W swojej pracy uczniowie wykazali się niemałym talentem kulinarnym oraz świetną współpracą. W kilka chwil sala lekcyjna zamieniła się w belgijską cukiernię, pełną smakowitych gofrów z owocami, dżemem oraz bitą śmietaną. A zapach tych słodkości unosił się w całym budynku szkoły…
 

Z wizytą w teatrze ...

10 lutego br. uczniowie klas V a, VII a, VII b i VIII a wraz z nauczycielami wybrali się do Teatru Lalki i Aktora w Opolu na spektakl pt. „Ja Goryl, Ty Człowiek”. Przedstawienie poświęcone było życiu Koko – najsłynniejszej na świecie gorylicy, która nauczyła się języka migowego i porozumiewała się z człowiekiem. Historia przedstawiona na scenie przybliżyła widzom nie tylko wyjątkową postać Koko, ale przede wszystkim pokazała niesamowitą relację, jaką może nawiązać człowiek i zwierzę.

Wśród nocnej ciszy… - jasełkowa wizyta w Chrząstowicach

18 stycznia 2023 roku uczniowie szkoły podstawowej i szkoły przysposabiające do pracy pod opieką nauczycieli udali się do Chrząstowic. W sali przy OSP Chrząstowice zaprezentowali jasełka przedstawicielom władzy gminy i seniorom. Widownia z zaangażowaniem włączyła się w wspólne kolędowanie. Po zakończonym przedstawianiu gospodarze gminy poczęstowali aktorów i ich opiekunów pysznymi domowymi wypiekami. 
Tegoroczne kolędowanie w Gminie Chrząstowice przyniosło wszystkich uczestnikom wiele radości, dlatego też przedstawiciele władz gminy zaprosili naszych cudownych artystów na kolejne wystąpienia. 

Siła bajek

Uczniowie naszej szkoły bardzo lubią baśnie, bajki i różne opowieści z zakresu literatury dziecięcej i młodzieżowej. W ostatnim tygodniu listopada ze szczególnym zaangażowaniem wsłuchiwali się w wybrane przez siebie utwory. Nie zabrało baśni o Śpiącej Królewnie, Królewnie Śnieżce, Kota w butach oraz opowieści o przygodach Kubusia Puchatka. Po wysłuchaniu utworu ianalizie jego treściuczniowie wykonali przepiękny plakat pt. „Bajkowo Książkowo”. 

 

Filmowa przygoda – „King: Mój przyjaciel lew”

7 listopada uczniowie klas: 4a, 5a i 7b wzięli udział  w zajęciach projektowych pt. „ Filmowa przygoda”. Warsztaty odwoływały się do wspólnej wizyty w kinie i filmowej historii nastoletnia Inés, która pewnego dnia znalazła w swoim domu lwiątko. Film stał się punktem wyjścia do rozważań czy można przyjaźnić się z dzikim zwierzęciem? Czy należy oswajać nieudomowione zwierzę? Podczas zajęć uczniowie rozmawiali o związku człowieka ze zwierzętami i ich wzajemnych zależnościach. Obejrzeli prezentację multimedialną klasyfikującą zwierzęta na dzikie oraz udomowione.Następnie w kilkuosobowych zespołach wykonywali zadania projektowe wykorzystując przygotowane karty pracy oraz piktogramy. Na koniec wzięli udział w quizie na temat: co należy zrobić i jak się zachować w kontakcie ze zwierzętami?
Zajęcia okazały się niezwykle inspirujące i angażujące wszystkich uczestników. Doskonale też wpisały się w projekt platformy edukacyjnej – „Film w szkole”. 

Dzień wspomnień i zadumy

3 i 4 listopada br. uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili cmentarz komunalny w Opolu. Spacer alejkami zabytkowej nekropolii wprowadził wszystkich w nastój refleksji i zadumy oraz przywołał wspomnienia o osobach, których nie ma już wśród nas. Wspólną modlitwą oraz symbolicznym zniczem uczczono pamięć zmarłych. Uczniowie nie zapomnieli również o modlitwie przy grobach zasłużonych Polaków, którzy oddali swoje życie walcząc o wolną i niepodległą Polskę.

To warto zobaczyć - zamek jak z bajki!

W poniedziałek 10 października klasy: 4a, 5a i 7b wybrały się  na wycieczkę do Mosznej. W niewielkiej odległości od Opola znajduje się wyjątkowe miejsce. To historyczny zamek w Mosznej. Obiekt ten ma ciekawą historię, ma też 99 wież i podobno 365 pomieszczeń – tyle ile dni w roku. Pałac posiada niezwykły bajkowy wygląd i jest otoczony dużym parkiem z kilkusetletnimi dębami i lipami.  Na terenie malowniczego parku umiejscowiona jest spektakularna fontanna, która  została niedawno gruntownie wyremontowana. Zwiedzający mogą przez większą część roku obejrzeć wodne widowisko  zsynchronizowane z muzyką.
Nieopodal zamku znajduje się Fabryka Robotów – muzeum, jedyne miejsce w Polsce, gdzie budowane są ogromne stalowe roboty inspirowane filmami sci-fi. Wszystkie znajdujące się tam postacie zostały zbudowane ręcznie, a główny materiał z jakiego powstają olbrzymie automaty, to złom samochodowy oraz inne odpady stalowe, które zostały przeznaczone do recyklingu. 
Moszna to atrakcyjne i ciekawe miejsce na mapie naszego województwa, które naprawdę warto odwiedzić!

Kultury Świata - Włochy

26 września br. uczniowie klasy IVa-Va oraz VII b wybrali się w kulinarną podróż do Włoch. Celem wyprawy było poznanie historii powstania pizzy – popularnego, włoskiego smakołyku, który jest uwielbiany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. W pierwszej kolejności uczniowie dowiedzieli się skąd się wzięła słynna „margherita” oraz jakich składników potrzeba, żeby ją przygotować. 
 
Po części teoretycznej nastąpiła praktyka – „kucharze” założyli fartuchy i zabrali się do pracy. Każdy miał wyznaczone zadanie – jedni wyrabiali ciasto, inni kroili i przygotowywali ulubione składniki. Sala lekcyjna wkilka chwil zamieniła się w prawdziwą włoską restaurację, przepełnioną zapachem świeżo wypieczonej pizzy z dużą ilością ciągnącego się sera.
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z włoskich zajęć. 

Z kulturą mi do twarzy

Nasza Szkoła już po raz drugi przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. „Z kulturą mi do twarzy”. Projekt powstał w oparciu o podstawę programową oraz kierunki polityki oświatowej na rok szkolny 2022/2023.
Głównym celem projektu jest wprowadzenie uczniów w świat wartości, kształtowanie poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych.
Relacje z realizacji poszczególnych zadań będą dostępne na stronie internetowej naszej Szkoły.