Konkurs piosenki w świetlicy szkolnej

VII Wiosenny Konkurs Piosenki odbył się 15 czerwca 2022 r. w świetlicy szkolnej przy ul. Książąt Opolskich 21. Przystąpili do niego uczniowie Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu. Podczas występów brane były pod uwagę:

1) interpretacja utworu – czyli sposób wykonania / najważniejsze zaangażowanie,
2) intonacja i poprawność muzyczna,
3) ogólne wrażenie artystyczne.

Wszystkie występujące klasy pięknie się zaprezentowały. Oprócz śpiewu każda klasa miała przygotowany układ choreograficzny oraz ciekawe, kolorowe stroje. Gratulujemy! W tym roku nagrody otrzymały następujące klasy: VI c, VIII c, VIII d, VIII e.

 

XII Ogólnopolskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Poznaniu

Czterech uczniów naszej szkoły wzięło udział w III części XII Ogólnopolskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Poznaniu. Klaudia Cichoń zdobyła złoty i srebrny medal w kolarstwie, Teresa Żurad dwa srebrne, a Grzegorz Kwiek srebrny i brązowy w kolarstwie. Daniel Przybyła wywalczył w judo srebro.

Wewnątrzszkolna Liga Sportowa

23.06.2022r. w Zespole Szkół Specjalnych przy ulicy Książąt Opolskich 21 odbył się apel podczas którego ogłoszono zwycięzców Wewnątrzszkolnej Ligii Sportowej. Wyróżniono trzy klasyfikacje i w każdej z nich wybrano trzy osoby, które zdobyły najwyższy wynik. W klasyfikacji nr 1 pierwsze miejsce zajął Adrian Oleśków, drugie miejsce Jakub Sojka, natomiast na trzecim miejscu znalazł się Kacper Lasko. W klasyfikacji nr 2 pierwsze miejsce wywalczył Marek Kasprzyk, drugie miejsce zdobył Daniel Przybyła, a trzecie Mateusz Pach. W klasyfikacji nr 3 najwyższy wynik zdobyła Julia Cichecka, drugie miejsce zajęła Magda Gruszka, a na trzecim miejscu znalazła się Nina Szul. Wszyscy zwycięzcy otrzymali gromkie brawa oraz nagrody za włożony wysiłek i sportowe sukcesy. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie. Zachęcamy wszystkich do aktywności fizycznej w czasie wakacji i podczas kolejnych rozgrywek Wewnątrzszkolnej Ligii Sportowej.

 
 

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

24 czerwca 2022 roku ostatni raz wybrzmiał dzwonek oznaczający koniec zajęć lekcyjnych. Uczniowie i absolwenci wraz z nauczycielami i rodzicami spotkali się w sali gimnastycznej na uroczystym rozdaniu świadectw.

Relacje z tego wydarzenia zawarte są w poniższej galerii. Zapraszamy do oglądania 😊

 

Bezpieczne wakacje - spotkanie ze Strażą Miejską

Przed nami wakacje - czas beztroskiego wypoczynku, aktywności na świeżym powietrzu, odkrywania swych zainteresowań, pasji, zdobywania umiejętności sportowych, zwiedzania miejsc, w których jeszcze nie byliśmy. Podczas wakacji nie możemy jednak zapomnieć o bezpieczeństwie, dlatego 21 czerwca gościliśmy w szkole przy ul. Bytnara ''Rudego” przedstawiciela Straży Miejskiej. O bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu nasz gość rozmawiał z całą społecznością szkolną, opowiadał zasadach zachowania nad wodą, w górach, w lasach i w miastach, omawiał zagrożenia i możliwości ich uniknięcia w czasie letniego wypoczynku. Uczulał na zagrożenia związane z kontaktami z osobami nieznajomymi przez media społecznościowe i bezpośrednio, gdy zastajemy sami w domu.

Ważnym elementem spotkania było również przypomnienie o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe. W ten sposób funkcjonariusz Straży Miejskiej starał się uświadomić dzieciom i młodzieży, że przestrzeganie określonych reguł i zachowanie zdrowego rozsądku w trakcie dni wolnych od szkoły nie wykluczy, ale pozwoli ograniczyć ryzyko przykrych niespodzianek.

Na zakończenie poinformował, że można korzystać z aplikacjach internetowych, służących poprawie bezpieczeństwa, takich jak „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i „Moja Komenda”.

Pedagog szkolny

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni

21 czerwca 2022 roku uczniowie klasy VI a, VII a, VIII e i VIII a wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Pod opieką przewodnika pana Ireneusza, przechadzali się podziemnymi tunelami wsłuchując się w historię kopalni. Zwieńczeniem zwiedzania był pobyt w Komorze Ważyn, gdzie uczestnicy mogli pograć w piłkę i zjeść pyszny obiad. Nie obyło się bez trudów – w trakcie zwiedzania trzeba było pokonać około 800 schodów, które były nie lada wyzwaniem dla niektórych uczestników wyjazdu.  

Wyjazd do Kopalni Soli w Bochni na długo zostanie w naszej pamięci.

 

Wycieczka do ZOO

14 czerwca klasy IV b, IV c, IV f wybrały się na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Opolu. Uczniowie spacerowali alejkami ogrodu i wnikliwie obserwowali zwierzęta. Poznawali zwierzęta żyjące na różnych kontynentach oraz  warunki ich życia. Dużo emocji wywołały uchatki kalifornijskie i pokaz ich karmienia. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również żyrafy. Pobyt w ogrodzie uczniowie zakończyli wizytą w cukierni i zakupem deserów  lodowych.

 
 

Wycieczki, wycieczki…..

Maj i czerwiec to czas wycieczek szkolnych. Klasa III G PDP również brała udział w wyjazdach– do przepięknego parku dendrologicznego w Lipnie, gdzie można podziwiać starodrzewie, różaneczniki oraz kaplicę mieszczącą się w pobliskim lesie oraz do Prudnika – starego miasta z różnorodnymi zabytkowymi zabudowaniami. Uczniowie mieli również okazję obserwować zmagania młodzieży w Wojewódzkim Turnieju Rowerowym zorganizowanym w SOSW w Prudniku. Jednym z przedstawicieli naszej szkoły oraz naszej klasy był Marcin Majchrzak. Opiekunką wycieczek była Pani Hanna Włodarska-Szczepańska

Prozdrowotne warsztaty "Dbamy o zdrowie"

Dnia 10 czerwca 2022 roku w naszej świetlicy przy ulicy Bytnara Rudego 7, odbyły się prozdrowotne warsztaty pt. „Dbamy o zdrowie”. Miały one na celu uświadomić uczniom, jak bardzo ważne jest codzienne spożywanie owoców, warzyw, soków oraz produktów mlecznych. Była to również okazja do poznania prostych sposobów na przygotowanie pysznych i zdrowych soków oraz koktajli owocowych. Uczniowie dowiedzieli się również jak i kiedy należy myć ręce, poznali piramidę zdrowego żywienia oraz zapoznali się z rodzajami warzyw i owoców. Dodatkowo przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa i higieny podczas wykonywania koktajlu i soku owocowo - warzywnego. Humor i apetyt dopisywały!

Projekt Żonkile

Uczniowie naszej Szkoły w 2022 r. na lekcjach historii biorą udział w Projekcie Żonkile, który jest związany z upamiętnieniem historii Żydów - obywateli II Rzeczypospolitej, uczestniczących w dramatycznych wydarzeniach związanych z tragedią powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom, składał tam żółte kwiaty. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. W tym roku udział w kampanii odbywa się pod hasłem miłości i związany jest z formą manifestacji sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

Teresa Podolak

Wojewódzki Konkurs Recytatorski - Słowem Malowane - wyniki

Z przyjemnością przekazujemy wyniki naszego VI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego "Słowem Malowane - O porach roku opowieści" Opole 2022.

Jury oceniało prawie 40 nadesłanych nagrań recytacji. 

W tym roku po raz pierwszy została utworzona dodatkowa grupa dla osób posługujących się alternatywnymi i wspomagającymi metodami komunikacji (AAC).
 

Patronat honorowy nad konkursem objęli:

Marszałek Województwa Opolskiego

Prezydent Miasta Opola

Opolski Kurator Oświaty

 

Sponsorami wydarzenia byli:

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

Cementownia ODRA S.A.

Zarząd Regionu Śląska Opolskiego NSZZ "Solidarność"

Rada Rodziców ZSS w Opolu

Gazetka szkolna ZSS w Opolu - RUDEK

 
 
 
 
Laureaci wyłonieni przez JURY w poszczególnych kategoriach wiekowych
 
Część artystyczna przygotowana przez nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu
 
 

Najważniejsze wydarzenia z życia klasy 3c

Uczniowie klasy 3c serdecznie zapraszają do obejrzenia prezentacji, przedstawiającej najważniejsze wydarzenia z życia klasy w roku szkolnym 2021/22.

Kliknij: