Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – październik 2021

Baśnie i legendy z całego świata

„Baśnie bywają mądre, legendy mądre być po prostu muszą,

ponieważ mają mówić prawdę o dobru, które w sobie mamy”

Jan Domaniewski

Każdy naród ma wiele baśni i legend. Kilka najbardziej znanych każdy z nas poznał w dzieciństwie odkrywając z nimi wiele prawd i społecznych wzorców. Dowiedzieliśmy się, że warto być uczciwym, ale jednocześnie i przebiegłym wobec tych, którzy chcą nas podstępem pokonać. Skromnym, ale jednocześnie pozwolić sobie na wielkie marzenia. Były też takie, które przekonywały nas, że nauka i praca popłacają.

Podczas tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pod hasłem: Baśnie i legendy z całego świata społeczność szkolna udała się do magicznego świata wyobraźni. Uczniowie poznali portugalską Legendę o Byku i Wężu, niemiecką Legendę o Dudziarzu Piecie z Hameln, łotewską Legendę o Kogucie z Rygi, turecką Legendę o Hacivacie i Karagozie oraz macedońską Legendę o dziewczynie i dwunastu miesiącach.

Uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych również spędzili czas w krainie baśni. W poniedziałek przypomnieli sobie historię Trzech świnek, we wtorek razem z Jasiem i Małgosią uciekali przed Babą Jagą, w środę udali się do lasu z Czerwonym Kapturkiem, w czwartek byli pomocnikami Kota w butach, a w piątek pocieszaliśmy Brzydkie Kaczątko. Każdego dnia terapeuci czytali poszczególne bajki i pomagali w tworzeniu rekwizytów i elementów strojów wybranych bohaterów.