MUZEUM ODRY – to trzy zabytkowe jednostki żeglugi śródlądowej: Holownik Parowy „Nadbor”; Dźwig Pływający „Wróblin” i barka „IRENA”.
W terminie: 19-28 września Muzeum Odry odbywa rejs „Płyń Rzekami, Kanałami”: od Wrocławia, przez Brzeg; Krapkowice; Kędzierzyn- Koźle i Racibórz.      W porcie każdego z miast załoga statku umożliwia wejście na pokład, organizuje warsztaty, festyny i zajęcia edukacyjne.
22 września uczniowie z klasy 7 d: Szymon, Adrian i Martin uczestniczyli w zajęciach na barce rzecznej „IRENA’’- prowadzonych przez członków Fundacji „Otwartego Muzeum Techniki – Muzeum Odry”, z siedzibą we Wrocławiu. Obejrzeli wystawy: „Zabytki Odrzańskiej Drogi Wodnej”; „Statki i Ludzie- Żegluga Towarowa na Odrze”. Podczas warsztatów na lekcji muzealnej uczyli się nazw i zastosowania praktycznego sprzętów i urządzeń. Poznawali codzienne zajęcia załogi na statku. 
Barka jest domem dla załogi; szkołą, muzeum i galerią na wodzie dla zwiedzających. Uczniowie opuścili pokład w miłym, radosnym nastroju, pełni wrażeń. 
Pożegnali załogę okrzykiem: AHOJ, PRZYGODO!
Dla zainteresowanych: www.fomat.pl; Facebook -strona: Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Muzeum Odry; Wrocław, Wybrzeże Wyspiańskiego 27.