W piknikowym nastroju

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie w Galerii SZtuki Współczesnej. Nastroje wiosenne, kolorowe,smakowite. Temat pracy plastycznej podobnie - "Piknikowy stół". Czego tam nie było;lody, torty, desery, soki, owoce, kwiaty... . 
Tylko żal, że to karton był, a nie "stoliczek nakryj się"!
Do zobaczenia po wakacjach!

Wycieczka do ZOO

Uczniowie klasy 3c i 3d odwiedzili Ogród Zoologiczny Opole. Podczas spaceru po alejach ZOO obserwowali zwierzęta, pochodzące z odległych, egzotycznych krajów - żyrafy, hipopotamy czy goryle. Pogoda dopisała. Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył wiele radości. Stanowił wspaniałą lekcję przyrody, przeżytą w ciekawym, pięknym i atrakcyjnym miejscu. Uczniowie, pełni pozytywnych wrażeń po wycieczce, wrócili do szkoły.

Dzień Kolorów

19 maja w budynku Szkoły przy ul.Książąt Opolskich odbył się Dzień Kolorów. Pogoda dopisała i mogliśmy z uśmiechem i kolorowo spędzić ten dzień. Imprezę zaczęliśmy pokazem kolorowych świec dymnych oraz proszków holi. Z ogromną radością powitaliśmy gości, którzy przygotowali dla naszych uczniów moc atrakcji. Serdecznie dziękujemy Zespołowi tanecznemu FOKUS za wspaniałe występy. Fundacji dr Clown za kolorową zabawę i pokaz baniek mydlanych. Panom Strażakom za obstawę oraz zorganizowanie strażackiej konkurencji. Dodatkową atrakcją była wielka, przestrzenna kolorowanka z folii budowlanej, którą nasi uczniowie pięknie pomalowali.

Pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej

 19 maja o godzinie 8:15 przed budynkiem szkoły przy ulicy Jana Bytnara "Rudego" odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W pokazie uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły, którzy praktycznie ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy. Ratownicy zapoznali obecnych na pokazie z wyposażeniem karetki i sprzętem ratującym życie. W trakcie spotkania poznawaliśmy i utrwalaliśmy znajomość numerów alarmowych i okoliczności w jakich należy je stosować. Po spotkaniu uczniowie zostali obdarowani maskotkami ufundowanymi przez Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu.

Prowadzącymi spotkanie byli Dariusz Polak i Marcin Szwedowski.

 

        

Wycieczka do JuraParku w Krasiejowie

19 maja klasa V b i VI c odwiedziły JuraPark w Krasiejowie. Atrakcjom nie było końca: tunel czasu, oceanarium, place zabaw, spacer, podczas którego podziwialiśmy dinozaury wplecione w krajobraz parku. Pogoda nam sprzyjała więc humory dopisywały. Polecamy wszystkim taką wyprawę.

 

Wycieczka do Rogowa Opolskiego

17 maja 2022 r. uczniowie klas VIII b, I A i III A wybrali się na wycieczkę do Rogowa Opolskiego. Ta niewielka miejscowość niedaleko Krapkowic znana jest z pięknego zamku, w którym przechowuje się stare książki. Szybko dojechaliśmy na miejsce i przez kamienny most dotarliśmy do zamku. Na dziedzińcu zamkowym zjedliśmy śniadanie. Potem poszliśmy na spacer do parku i podziwialiśmy przyrodę: śpiew ptaków, sarenki, różne gatunki drzew. Bardzo podobał nam się stary most pod którym miała kiedyś była fosa. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do McDonald. Ten dzień był bardzo udany.

Napisały: Małgosia z klasy III A, Vanessa z klasy VIII b i Wiktoria z klasy I A.

 

Z wizytą w bibliotece

W dniu 10.05.2022 uczniowie klas IV a, IV c, IV f wraz z wychowawcami odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną przy ul. Skautów Opolskich 10 w Opolu. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Zmysły i emocje”. Uczniowie podczas zabaw doskonali umiejętność spostrzegania świata za pomocą zmysłów: wzroku, słuchu, węchu i dotyku. Budowali przy tym wiedzę o emocjach na podstawie własnych doświadczeń, jak i wspólnie przeczytanej książki. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze.

Wycieczka do Mosznej

Piękne, majowe dni warto wykorzystać na zwiedzanie okolic Opola. Uczniowie klas I A, II B, III A wybrali się tym razem na wycieczkę do Mosznej. Patrząc z daleka na zamek poczuliśmy się w bajce. Potem poszliśmy oglądać  sale zamkowe i oranżerię. Długo spacerowaliśmy po parku, w którym już zakwitły azalie. Podczas spaceru wykonaliśmy mnóstwo zdjęć. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Napisała Gosia z klasy IIIA

UDZIAŁ W WOJEWÓDZKICH OBCHODACH DNIA GODNOŚCI

W piątek 5 maja 2022r. uczniowie naszej szkoły przy ul. Bytnara Rudego 7 wzięli udział w wojewódzkich obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Głogówku. Do miasta zjechali się przedstawiciele warsztatów terapii zajęciowej oraz szkół specjalnych z całego województwa opolskiego.Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10.00. Wszyscy zaproszeni goście zebrali się na rynku, skąd w uroczystym przemarszu wyruszyli na plac Zamkowy. Tam na gości czekał festyn i liczne atrakcje. Piknik integracyjny uświetnił Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Głównym celem tego święta ustanowionego na początku lat 90 - tych ubiegłego wieku we Francji jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym. Jest to też dzień manifestowania tolerancji i równouprawnienia, a także integracji osób pokrzywdzonych przez los. Nasi uczniowie również brali czynny udział w obchodach razem z paniami: Hanną Włodarską – Szczepańską, Alicją Wyszyńską i Iwoną Kownacką.

Wszyscy bawili się wspaniale, o czym świadczą zdjęcia …

II MIEJSCE W KONKURSIE WOJEWÓDZKIM „ROŚNIE JAK NA DROŻDŻACH”

Miło mi poinformować, że uczniowie naszej szkoły – klasy VIII B sp i III G pdp, którzy wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym o tematyce kulinarnej pt. „ROŚNIE  JAK  NA  DROŻDŻACH”, zajęli II miejsce.

Konkurs był zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kluczborku, pod patronatem firmy Lesaffre Polska S.A. w Wołczynie, Starosty Kluczborskiego i Opolskiego Kuratora Oświaty.

Jak informuje wpis na stronie internetowej, wydarzenie odbyło się po raz pierwszy, wzięło w nim udział 51 uczestników z sześciu placówek specjalnych województwa opolskiego. Prace wykonane były indywidualnie oraz grupowo w trzech kategoriach:

klasy IV – VIII szkoła podstawowa, szkoła przysposabiająca do pracy i szkoła branżowa I stopnia. Ocenione zostały również dołączone do prac przepisy kulinarne.

Więcej na ten temat można poczytać na stronie Ośrodka:

http://soswkluczbork.pl/wyniki-konkursu-fotograficznego-o-tematyce-kulinarnej-pt-rosnie-jak-na-drozdzach/

Opiekunkami uczniów były wychowawczynie: pani Hanna Włodarska-Szczepańska i pani Beata Tileczek.

Z wizytą w Teatrze Lalki i Aktora

W dniu 26.04.2022 uczniowie klas IV a, IV c, IV f  wraz z nauczycielami wybrali do TEATRU LALKI I AKTORA na spektakl pt. „Calineczka”. Uczniowie podziwiali wspaniałą grę aktorską oprawioną liryczną muzyką i urzekającą scenografią. Przedstawienie dostarczyło uczniom wielu emocji i wprowadziło ich w zaczarowany świat teatru.

 

Witaj majowa jutrzenko…

29 kwietnia 2022 roku uczniowie wszystkich klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz klasy VIII b spotkali się w sali gimnastycznej szkoły przy ulicy Bytnara „Rudego” 7.

Podczas tego ważnego dla wszystkich uczestników zebrania, omówione zostały kwestie związane z obchodami świąt majowych. Zebrani obejrzeli bardzo ciekawy film edukacyjny przybliżający historię Polski oraz wiele ciekawostek na temat obchodów świąt narodowych. Uczniowie musieli zmierzyć się również z szeregiem zadań, między innymi quizem wiedzy o Polsce, z którym doskonale sobie poradzili. Potem były zagadki kulinarne kuchni polskiej, czyli jakich składników potrzebujemy, aby przygotować polskie przysmaki, takie jak na przykład bigos staropolski czy pierogi. Uczniowie wykonali także biało - czerwone kokardy narodowe. Była również okazja do posłuchania i zaśpiewania polskich pieśni, takich jak, np. „Witaj majowa jutrzenko”. Na koniec wszyscy zebrani zatańczyli Poloneza. To był wspaniały wstęp do obchodów jakże ważnych dla wszystkich Polaków świąt majowych.