Obchody Święta Trzeciego Maja

Z okazji zbliżającego się Święta Konstytucji 3 Maja uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w lekcjach patriotyzmu. Pod opieką wychowawców, w swoich klasach zapoznawali się  i wykonywali symbole narodowe takie jak flaga, godło Polski, hymn Polski. Przybliżono im treść wiersza pt. „Katechizm polskiego dziecka” autorstwa Władysława Bełzy. 
 
„Strzeżcie ojczyzny jak strzegły jej pokolenia, które przed nami żyły, strzeżcie gdy ktoś obcy, może jedynie na nowo nas zniewolić. Ta ziemia droga była tym, którzy za nią oddawali swe życie. Jesteśmy im winni pamięci i trwania, że Słowianin zawsze ojczyznę kocha nad życie."
 
                                                                                                                       Jan Paweł II

Rok Powstań Śląskich

Rok 2021  - został ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej - Rokiem Powstań Śląskich. Powstania Śląskie (1919-1921) to trzy zrywy ludności polskiej Górnego Śląska, w których życie oddało kilka tysięcy osób. 
 
2 maja 2021r. przypada  sto lat od wybuchu III Powstania Śląskiego , które pozwoliło przywrócić część Śląska w granice Polski. 
Uczniowie naszej szkoły pragnąc upamiętnić tę ważną rocznicę, przygotowali krótką prezentację ukazującąhistoryczne wydarzenia z początku XX wieku. Klęska Niemiec podczas I Wojny Światowej oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości, przyczyniły się do ożywienia nadziei na przyłączenia terenów Górnego Śląska do Rzeczpospolitej Polski. Walka o wpływy narodowe skutkowała między innymi trzema powstaniami śląskimi w latach 1919-21. 
 
20 marca 1921 roku na Górnym Śląsku odbył się plebiscyt, w którym mieszkańcy wypowiedzieli się, czy życzą sobie przyłączenia tego regionu do Niemiec, czy też do Polski. Po plebiscycie projekt Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej przedstawił niekorzystne dla Polski propozycje podziału terenu. Polsce miał przypaść jedynie południowo-wschodni skrawek obszaru plebiscytowego. To doprowadziło do wybuchu III powstania śląskiego. Powstanie zakończyło się sukcesem, zdecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale Górnego Śląska. Z obszaru plebiscytowego do Polski przyłączono 29 procent powierzchni i 46 procent ludności.
 
W przygotowanej przez uczniów prezentacji zostały także pokazane sylwetki najznakomitszych  działaczy społecznych tego okresu na Górnym Śląsku: Wojciecha Korfantego, Alfonsa Alfreda Zgrzebnioka  oraz księdza Jana Brandysa.Na zakończenie pokazuzostała zaprezentowana krótka opowieść - o opolskim stroju ludowym - w gwarze śląskiej.

Światowy Dzień Ziemi

22 KWIETNIA - Światowy Dzień Ziemi - relacja fotograficzna

W naszej szkole przez cały tydzień trwały obchody Dnia Ziemi. Każda klasa, dzięki WSPANIAŁYM WYCHOWAWCOM, ich pomysłowości i zaangażowaniu, była bardzo aktywna, co widać na zdjęciach…

Z tej okazji brano udział w różnych przedsięwzięciach:

- przeprowadzono pokazy, pogadanki, warsztaty z wykorzystaniem różnych materiałów i filmów;

- w bibliotece p. Monika zorganizowała wystawę najciekawszych pozycji, które opowiadają o przyrodzie, o ochronie środowiska;

- uczniowie oglądali pod mikroskopem fragmenty drewna, roślin, pierze, tkaniny;

- sadzili, siali i pielęgnowali rośliny;

- rozwiązywali karty pracy;

- wykonali wspaniałe prace plastyczne, którymi ozdobili szkołę;

- spacerowali po okolicy obserwując przyrodę;

- w ramach lekcji biologii - pani Hania zorganizowała dla uczniów w klasach V-VIII QUIZ EKOLOGICZNO - PRZYRODNICZY "Wiem wszystko". Konkurs obejmował nie tylko wiedzę o ochronie przyrody i najbliższym środowisku, ale i ciekawostki o świecie i zwierzętach. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych oraz docenienie uczniów o bogatej wiedzy o otaczającym świecie.

I miejsce ex aequo zdobyli: uczennica klasy VIIIa– Julia Z. i uczeń kl.VIIa - Michał O., II miejsce - Emilia T. chodząca do kl.VIII a oraz III miejsce - Kacper P. - uczeń klasy VIa. Wielkie gratulacje!!.

DZIEŃ ZIEMI to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia - najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych.  Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „PRZYWRÓĆ NASZĄ ZIEMIĘ”.  

W tym roku chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego świętaw trochę inny sposób i nie tylko w ten jeden dzień po to, żeby zdać sobie sprawę, jak wspaniały jest otaczający nas świat.Namawiamy, żebyście wyszli ze szkoły, z domu i poszli do PRZYRODY, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.

Człowieku:

- Dotknij kwiatka, liścia, kory, kamienia, mchu…

- Zamknij oczy i wsłuchaj się w odgłosy przyrody – śpiew ptaków, szum drzew…

- Przypatrz się, jakie piękne chmury „płyną nad głową”, jak zmieniają kształty…

-Wciągnij głęboko powietrze przez nos i zastanów się czym pachnie? Ziemią, wilgocią, deszczem, wiosną, kwiatami…?

KOCHAJ ZIEMIĘ I DBAJ O NIĄ!!!

 

Osoby, które chcą dowiedzieć się, co zagraża obecnie naszej planecie, jakie zachowania są właściwe i mogą pomóc w jej ocaleniu, zapraszamy do obejrzenia filmu na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=kdSG0TK7kBc

Przygotowanie: H.Włodarska-Szczepańska, M. Skołd, B. Tileczek

Zawsze będziesz w naszej pamięci !

 
Śmierć zawsze jest nie na miejscu i zawsze nie w porę
- za szybko, za rano, za nagle.
Dopada po pracy, przed kąpielą, po obiedzie.
Przychodzi w czwartek a przecież mogłaby we wtorek.
Nie pyta, nie uprzedza, nie dyskutuje.
Ból, który ukoić mogą tylko wspomnienie….
 

Była ( „była”-jak bardzo irracjonalnie to brzmi) naszą koleżanką, przyjaciółką, dobrym duchem…

Danuta Sokołowska- Danusia dla nas, pani Danusia dla olbrzymiej ilości uczniów i dla ich rodziców.

Pracowała w Szkole Specjalnej chyba od zawsze. Każdy ją znał i wiedział, że może od niej dostać tylko to, co dobre. Niestrudzona, wydawałoby się niezmordowana. Czasami mieliśmy wrażenie, że nie ma działalności i akcji, w którą nie byłaby zaangażowana. Dzieciom- uczniom naszej szkoły oddana całkowicie. Wrażliwa na krzywdę, gotowa nieść pomoc o każdej porze dnia. Zapominała o swoich potrzebach ale nigdy nie zaniedbała osoby, która potrzebowała wsparcia i pomocy.

O historii, której uczyła, mogłaby mówić bez przerwy i z pasją. Starła się przybliżyć ją swoim uczniom na różne sposoby. Uczyła nas szacunku dla przeszłości. Pokazywała czym jest patriotyzm i godność człowieka. Optymistka, która w każdym widziała tylko to, co pozytywne. Zawsze zabiegana, zawsze mająca tysiąc spraw do załatwienia, w rozpiętej kurtce, bo nie było czasu zapiąć, ze stertą papierów pod pachą, nieodłącznym laptopem i z uśmiechem, którym obdarzała każdego z nas.

Wiedzieliśmy, że ma w życiu dwie miłości: swoją rodzinę i pracę. Ze swoich najbliższych była dumna i kochała ich bezgranicznie. Praca a właściwie prace pochłaniały ją bez reszty.

Bardzo trudno będzie nam mówić o niej w czasie przeszłym. Była jak to Światełko Pokoju, które co roku przynosiła nam wraz z harcerzami.

Danusiu, dziękujemy za to, że byłaś z nami.

     Koleżanki i Koledzy

 

Danuto, nie zapomnimy!

W dniu dzisiejszym dotarła do nas niezwykle smutna wiadomość. Zmarła nasza koleżanka, wieloletni nauczyciel,  pedagog w Zespole Szkół Specjalnych w Opolu.
Pani mgr Danuta Sokołowska była nauczycielką języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Pracowała również z uczniami z głębszą niepełnosprawnością intelektualną. Kierowała XX  Szczepem Drużyn Nieprzetartego Szlaku w  stopniu harcmistrza. Była zastępcą przewodniczącego Sądu Harcerskiego w KH ZHP Opole, członkiem Ogólnopolskiej Grupy Koordynatorów ZHP ŚDM w Krakowie, Brzegach i Opolu; wolontariuszem Ogólnopolskiej Grupy Ratowniczej w czasie Światowych Dni Młodzieży, przewodniczącą Caritas Parafii św. Piotra i Pawła w Opolu. 
 
Pani Danuta Sokołowska pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Zarządu Rady Dzielnicy Opole Śródmieście, od września 2020 pełniła funkcję radnej Rady Miasta Opola. Uczestniczyła w licznych akcjach charytatywnych, zbiórkach pieniędzy i żywności, realizowała program „Ratujemy i uczymy ratować” pod patronatem  WOŚP. Była współorganizatorką i komendantem letniego wypoczynku dla podopiecznych MOPRU, PFRON,  szkół specjalnych i placówek wychowawczych. Zorganizowała I oraz II Ogólnopolski Zlot Integracyjny Harcerstwa. Kierowała  grupą Nieprzetartego Szlaku na Ogólnopolskim  Zimowym Zlocie Harcerskim w Nysie i Głuchołazach. Była jednym z inicjatorów a następnie organizatorów Opolskich Dni Niepełnosprawnych, Wigilii dla Samotnych i Bezdomnych.         
Organizowała wystawy w Opolu i w Katowicach w ramach ogólnopolskiego programu CEO „Opowiem Ci o wolnej Polsce”.
 
W 2015 r. wraz z uczniami gimnazjum przy Zespole Szkół Specjalnych w Opolu zaangażowała się w akcję „Wielkie Rody i ich wkład w kulturę Miasta Opola”, której organizatorem był Uniwersytet Opolski. Wraz z naszymi uczniami, harcerzami pełniła „białą służbę” podczas beatyfikacji Marii Merkert w Nysie. Była doradcą metodycznym w MODN w Opolu. Za osiągnięcia w pracy uczniami z niepełnosprawnościami otrzymywała wielokrotnienagrody Dyrektora Szkoły. Została także odznaczona medalem „ Nieśmy chętną  pomoc”. Za swoją działalność jako nauczyciel, społecznik, pedagog, harcerz otrzymała m. in.  Brązowy Krzyż Zasługi oraz Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Opolskiego. Dyplomy uznania przyznali Jej m.in. Wojewoda Opolski, Biskup Opolski oraz Prezydent Polski.
 
Niezwykle trudno pisać o Pani Danucie Sokołowskiej w czasie przeszłym. Pozostanie w Naszej pamięci poprzez swoje dokonania i osiągnięcia, które wzbogaciły nie tylko społeczność naszej Szkoły ale przede wszystkim Nasze Miasto Opole i Nasze Województwo. Cześć Jej Pamięci!

Zbieramy i pomagamy

W miesiącu marcu - w obu budynkach naszej szkoły - przeprowadzona  została wielkopostna akcja wolontaryjna pod hasłem „Wirusowi radę damy, gdy higieny przestrzegamy!”. Akcja polegała na zbiórce środków czystości i higieny dla osób bezdomnych. Cóż pisać? - nie zawiedliście, a ilość zebranych  kosmetyków i pachnideł była tak ogromna, że zapełniliśmy 5 dużych koszów (gdyby był 6 – sty, też byłby wypełniony:)). Były to m.in. szampony (22 butelki), mydła w płynie i żele pod prysznic (45 butelek), mydła w kostce (105 sztuk), gąbki (52 sztuki), ręczniki (31 sztuk) oraz pianki  i maszynki do golenia, dezodoranty, perfumy, kremy, balsamy do ciała, pasty i szczoteczki do zębów.  Zebrane w szkole dary zostały przekazane 26 marca 2021r. Caritas Diecezji Opolskiej (ul. Szpitalna 5A), która zobowiązała się udostępnić je osobom korzystającym z łaźni dla bezdomnych. Macie wielkie serca, chętne do pomocy potrzebującym!!!  Za każdy gest życzliwości – choćby najmniejszy, każdy złożony dar  serdecznie dziękujemy, zarówno Wam – drodzy uczniowie, Waszym rodzicom jak i nauczycielom. 
Pedagog szkolny, opiekun PCK i opiekun SU.

Konkurs plastyczny „Las wokół nas”

Pomimo pandemii bierzemy udział w konkursach.

Jak co roku, Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kluczborku zorganizował konkurs plastyczny „Las wokół nas”. Mimo obecnie panującej sytuacji, nasi uczniowie chętnie wzięli w nim udział. Zaowocowało to sukcesami:  I miejscem oraz wyróżnieniem, które zdobyły nasze uczennice. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Tradycje i życzenia wielkanocne

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami przygotowali krótkie przedstawienie nawiązujące do tradycji i symboliki jednych z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Zaprezentowali wydarzenia związane z Triduum Paschalnym, przedstawili znaczenie potraw spożywanych podczas wielkanocnego śniadania. 
 
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły zdrowych, radosnych i błogosławionych Świąt Wielkanocnych. 
 
Organizatorzy
 
.  

 

Wielkanocne wypieki w klasie II D SPDP.

Pomimo pandemii przygotowania do Świąt Wielkanocnych w naszej klasie nabrały rozmachu. 
Uczennice Ania i Marta  piekły najważniejsze ciasto świąteczne, czyli drożdżowe babki wielkanocne. 
Było  przy tym dużo różnorodnej pracy. Pomógł nam dobry przepis, dzięki któremu wiedziałyśmy, co trzeba po kolei zrobić. Ważny też był dobry i zgodny podział pracy. 
Babki udały się znakomicie i były pyszne !!!! Zachęcamy Was do pieczenia :) Świetny przepis do zdobycia u nas :)  Na zdjęciach zobaczycie, jak piec wielkanocną babkę :) :) :)
Anna Pietrycka

Ważna informacja !!

Szanowni Państwo, Uczniowie, Rodzice, 
 
W oparciu o projekt rozporządzenia MEiN w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem  i zwalczaniem COVID - 19, który pozostawia decyzję o trybie nauki w gestii dyrektora szkoły, od 29 marca br. pracujemy nadal w trybie stacjonarnym. 
W związku z tym, przypominam o bezwzględnym stosowaniu zasad bezpieczeństwa              i higieny.
 
W dniach od 1 do 6 kwietnia 2021 r. w czasie wiosennej przerwy świątecznej nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczne oraz zajęcia opiekuńczo - wychowawcze. Sekretariat szkoły będzie pracował w trybie zdalny w godzinach 8.00 do 13.00. Numer telefonu komórkowego do sekretariatu oraz adres mailowy sekretariatu znajdą państwo na naszej stronie internetowej.
 
Marek Wróbel

Śniadanie w VII b

19 marca 2021 roku, uczniowie klasy VII b  przyrządzili w ramach śniadania pyszne kanapki. Do ich zrobienia wykorzystaliśmy pomidorki, ogórki, sałatę, i inne składniki,  a także szczypiorek, który sami wyhodowaliśmy w naszej klasie.  Przypomnieliśmy sobie również jak ważne jest przestrzeganie zdrowych nawyków żywieniowych zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy szczególnie mocno musimy zadbać o zdrowie i odporność.
Wszystkie kanapki pięknie wyglądały i przepysznie smakowały!

Pachnące mydełka glicerynowe

8 marca 2021 w ramach zajęć rozwijających kreatywność uczniowie klasy 8c wykonali  mydełka glicerynowe. Sposób wykonania okazał się dla uczniów ciekawy i interesujący. Z dużego bloku glicerynowego odkroiliśmy potrzebny kawałek, który następnie podgrzaliśmy w rondelku. Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się w jaki sposób stały stan gliceryny zmienia się w płynny. Do bazy glicerynowej dodaliśmy kilka kropel aromatu i przelaliśmy wszystko do foremek, aby otrzymać pachnące mydełka . Po godzinie otrzymaliśmy mydełka, które po zapakowaniu w ozdobną folię stały się miłym upominkiem dla kobiet. Uczniowie byli  zadowoleni z własnoręcznie wykonanej pracy .