Świetlica -zakończenie roku

 
 

Wspomnienia klasy 2 b

 
 
 
 
 
 
 
Każdy dzień w naszej szkole przynosi nowe wyzwania. Czas wypełnia nauka,  zabawa, eksperymenty oraz wycieczki. Zapraszam do obejrzenia wspomnień klasy drugiej b.
 
 
 

Szanowni Państwo, Społeczność Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu,

  Za nami wyjątkowo trudny czas, który nie ma swojego odpowiednika w ponad siedemdziesięcioletniej historii naszej Szkoły, także w historii Polski. Od 12 marca 2020 r. do 26 czerwca 2020 r. nasi uczniowie i nauczyciele nie mieli dostępu do budynków szkoły. Nauka z dnia na dzień przeniosła się w świat wirtualny, komputery i smartfony. Cała nasza społeczność, uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, musiała odnaleźć się w całkowicie nowej rzeczywistości.  Podjęliśmy to wyzwanie wspólnie, zamieniliśmy nasze codzienne wielogodzinne spotkania twarzą w twarz na pracę przy użyciu nowoczesnych technologii. Nie obeszło się bez problemów, trudności, jednak wszyscy pilnie się uczyliśmy.

            Nowe doświadczenia związane z pracą zdalną nasuwają wiele wniosków.  Niewątpliwie w naszej codziennej pracy i życiu osobistym zaniedbaliśmy rozwój związany
z wykorzystaniem nowych technologii, korzystania z poczty mailowej, pracy na platformach cyfrowych, spotkań przy użyciu komunikatorów cyfrowych, znajomości technologii chmurowych, umiejętności wykorzystania oprogramowania, które zainstalowane jest przecież na naszych urządzeniach elektronicznych. W osobistych planach musimy uwzględnić zakup internetu, komputera, tabletu. Doświadczenie ostatnich miesięcy udowodniły, że nie są to tylko nowoczesne gadżety, ważne dla pasjonatów gier komputerowych, lecz są to artykuły pierwszej potrzeby w każdej instytucji oraz domu. W kolejnych latach obiecujemy, że zainwestujemy dodatkowe środki w sprzęt komputerowy, a przede wszystkim w szkolenie nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi  z wykorzystania TIK w pracy z uczniami i kontaktach z rodzicami. Wyjdziemy z ofertą szkoleń dla rodziców.

            Szanowni Państwo, przed nami trudny rok szkolny 2020/2021, będziemy pracować
w skrajnie przepełnionej szkole, w której zaplanowano 40 klas, czyli o 4 klasy więcej niż mijającym roku szkolnym. Od kwietnia br. byliśmy zmuszeni odmawiać przyjęcia nowych dzieci do naszej szkoły. Jest to sytuacja wyjątkowo trudna, przede wszystkim dla dzieci niepełnosprawnych oraz ich rodziców. Taka sytuacja  również nie miała miejsca w historii naszej szkoły.

W tym mroku pojawiło się światło, do którego od maja kroczymy. Mam na myśli dodatkowy budynek dla naszych uczniów i pracowników. Dzięki zaangażowaniu Pana Arkadiusza Wiśniewskiego Prezydenta Miasta Opola, Pani Ireny Koszyk Naczelniczki Wydziału Oświaty UM Opola, Rady Miasta Opola oraz urzędników UM Opola pozyskaliśmy obiekt przy ul. Torowej w Opolu, który stanowi część  kompleksu w Centrum Kształcenia Praktycznego. Do dyspozycji będziemy mieli 18 sal dydaktycznych, pełnowymiarową salę gimnastyczną oraz salę do gimnastyki korekcyjnej, a przede wszystkim dostęp do terenów zielonych i pracowni specjalistycznych przy CKP. W związku z tym, planujemy przeniesienie całej szkoły przysposabiającej do pracy do nowego budynku. Nastąpi to nie wcześniej niż w drugim półroczu roku szkolnego 2020/2021. Obiekt musi przejść konieczne prace dostosowujące do potrzeb osób niepełnosprawnych, przede wszystkim dobudowana zewnętrzna winda osobowa i wiele innych. Obecnie trwa inwentaryzacja techniczna obiektu, prace projektowe oraz przede wszystkim zabezpieczenie finansowe inwestycji.

            Szanowni Państwo, rok szkolny 2019/2020 dziś się kończy, Cała nasza Społeczność, Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy administracji i obsługi, zdała egzamin na szóstkę i uzyskała promocję do następnej klasy.

 

                                                                                  Marek Wróbel

Startujemy na wakacje !!

 

Kilometry dla zdrowia

Nauczyciele wychowania fizycznego dziękują wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się do akcji „KILOMETRY DLA ZDROWIA” i wykonali 1.06.2020 trening marszowy.

W treningu wzięło udział 6 klas PDP i 6 szkoły podstawowej. Maszerowały 72 osoby głównie w plenerze, ale też po domu, na orbitreku czy na sali rehabilitacyjnej. Wszyscy razem przeszliśmy 387,1 km, co daje ponad 5 kilometrów na osobę. PDP przeszło 177 km - to tak jakby na piechotę dotarli do Krakowa, podstawówka 198- to jeszcze dalej np. odległość z Opola do Wieliczki albo do Łodzi.

Dla zwycięskich klas przygotowaliśmy „woucher wyciczkowy” do odebrania w nowym roku szkolnym. Klasy, które przeszły najwięcej kilometrów  zapraszamy na wspólną wycieczkę – tym razem już nie pieszą ale środkami lokomocji.

WYNIKI AKCJI 1.06.2020

Zespoły PDP w kategorii kilometry ogółem

1. I A 47,2 km

2. II F 43,3 km

3. II B 43,2 km

W kategorii kilometry na osobę

1. II A 5,53 km/osobę

2. I A 5,24 km/osobę

3. II C 5.0 km/osobę

Zespoły szkoły podstawowej

W kategorii kilometry ogółem i kilometry na osobę

1. VIII f 70,6 km i 8,8 km/osobę

2. VIII e 49.6 km i 5.5 km/osobę

3. I a 38,4 km i 5,4 km/osobę

Nauczyciele indywidualnie

1. Małgorzata Księżarczyk 29,7 km

2. Joanna Uchacz 21,5 km

3. Aneta Sroczyńska 9 km

Uczniowie klasy VII b dziękują

Uczniowie klasy VII b wraz z rodzicami dziękują wszystkim nauczycielom za  trud włożony w nauczanie i wychowanie w roku szkolnym 2019/2020.

 

Absolwenci z III B

Wspaniali Absolwenci z klasy III B Szkoły Przysposabiającej do Pracy

 
W tym roku szkolnym pożegnamy uczniów klasy III B SPDP. Wszyscy są wyjątkowi i niepowtarzalni, a jako klasa stanowili świetny zespół !
 
Poznajcie: Kamila, Mateusza, Nikolettę, Rafała i Anię :) :) :)
 
 
Mogę napisać o Was, że byliście:
 
 Świetnymi kolegami – czekaliście na siebie w szkole, martwiliście się o siebie nawzajem
  i pomagaliście sobie,  świętowaliście wspólnie urodziny i  inne święta. 
  Lubiliście ze sobą   przebywać, pracować i się uczyć. 
 
 Podróżnikami – podróżowaliście pociągiem, busem, autobusami i pieszo . Odbyliśmy wspólnie dalsze  i bliższe podróże. Zawsze z uśmiechem i dobrym humorem:) 
 
 Raperami, aktorami i artystami – rapowaliście  i śpiewaliście piosenki o sobie i o kolegach.
 
Kucharzami – piekliście, gotowaliście, smażyliście i  przygotowywaliście wspaniałe słodkości. Pamiętacie zapewne zapachy, jakie rozchodziły się z kuchni na naszych lekcjach, gdzie piekliście babki wielkanocne, pierniki, smażyli faworki i całe mnóstwo smakołyków.
 
Widzami – wiele razy wychodziliśmy do kina, teatru, muzeum  czy na wystawy.
 Zwykle chcieliście więcej filmów i wyjść !!!
 
Praktykantami -  pilnie uczestniczyliście w praktykach na terenie szkoły i w wyjazdowych. 
Pracowaliście też na terenie szkoły,  pomagając w utrzymaniu porządku :)  
 
Staliście się Dorosłymi Osobami  tak, jak o tym marzyliście. Odpowiedzialnie pełniliście swoją rolę ucznia Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Podejmowaliście  samodzielnie decyzje i zadania.
 
Będzie nam Was bardzo brakować (:
 
Życzę WAM MOI KOCHANI UCZNIOWIE zdrowia, powodzenia i fajnych przyjaźni !!!
                                              Bądźcie odważni i dzielni. 
 
Wychowawczyni klasy III B SPDP
Felicyta Krawczyk
 
 

Odliczamy do wakacji ....!!

   

 

Klasa II D SPdP wraz z rodzicami i wychowawcą  życzy wszystkim pracownikom szkoły wspaniałych wakacji ! 

 
 
 
 
 
 

Udanych wakacji !!

 

 

Absolwenci z klasy III A pdp

W tym roku szkolnym naukę w Szkole Przysposabiającej do Pracy kończą absolwenci z klasy III A - Angelika, Ola, Kasia i Maciek. Wspólnie, w zaciszu naszej klasy, robiliśmy wielkie plany zorganizowania uroczystego zakończenia szkoły, ale niestety, z powodu pandemii wszystko trzeba było odwołać. Jednak nie będziemy się  smucić. Mamy powody do radości, bo nasi absolwenci są wspaniałymi, dorosłymi ludźmi, z których jesteśmy bardzo dumni. Chcę Was zapewnić, że nasze spotkanie tylko przekładamy, a na razie chcę wam bardzo podziękować za wszystko, co nam się wspólnie wydarzyło. Składam także serdeczne podziękowania Waszym rodzicom za lata współpracy i okazaną życzliwość.

Wychowawczyni klasy III A pdp

 

  

Zobacz film

Zdalne nauczanie jest ... - zobacz !

Wakacje coraz bliżej... Ostatnie miesiące ze względu na pandemię, a co za tym idzie związane z nią nakazy i zakazy zmuszeni byliśmy spędzić w szkole wirtualnej. Zdalne nauczanie w naszej szkole przebiegało sprawnie i było ciekawe dzięki zaangażowaniu i pomysłowości nauczycieli. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Z okazji Dnia Dziecka ...

 

  

 

 

   A teraz na sportowo !!

 

 

APEL TWOJEGO DZIECKA według JANUSZA KORCZAKA 

 

Janusz Korczak był pedagogiem, autorem publikacji z zakresu teorii i praktyki wychowania. Był zwolennikiem poszanowania praw dziecka, całkowitego równouprawnienia dzieci i prekursorem wielu działań na rzecz dzieci. Chciał organizować społeczeństwo dziecięce na zasadach sprawiedliwości, równych praw i obowiązków.
Pracował i żył z dziećmi i dla dzieci. Z dziećmi także zginął w obozie zagłady w Treblince.

 

Po wojnie życie i dzieło Janusza Korczaka nie zostało zapomniane. Jego rozwiązania wychowawcze, koncepcja praw dziecka do dziś są ważne i bardzo cenne.