Dzięki finanasowemu wsparciu Fundacja Promocji Sportu, Zdrowia i Sztuki - Piersi, w dniu 4 marca 2019r rozpoczął się cykl warsztatów ceramicznych dla 20 osobowej grupy uczniów z naszej szkoły. Zajęcia prowadziła w swojej pracowni pani Joanna Lewandowska, opolska artystka zajmująca się od lat ceramiką. To właśnie pod okiem pani Joanny młodzież poznawała tajniki pracy ceramika, poznawała nowe pojęcia związane z tą dziedziną sztuki oraz towarzyszące jej narzędzia i techniki.

Każdy uczeń doświadczył poszczególnych etapów tworzenia, od modelowania, lepienia, wałkowania przez malowanie szkliwem po radość efektu końcowego. A powstało tego trochę: gliniane serca i serduszka zdobione w kwiaty i inne esy-floresy, ptaki z dalekich krain, rybki, owoce i inne. Dlaczego ceramiczne czary - mary"? Bo szkliwo czyli farba do ceramiki ma taką właściwość, że zaskakuje...nigdy nie można być pewnym efektu końcowego. I tak: malujesz szarym/po wypaleniu różowy, malujesz beżowym/po wypaleniu zielony, malujesz błękitnym/po wypaleniu biały w kropeczki i tak dalej, i tak dalej... . Pani Joanna zdradziła nam, że czasami nawet Ona bywa zaskoczona efektem końcowym swojej pracy. Z końcem maja wszystkie prace, już poszkliwione i wypalone, opuściły pracownię, a twórcy zabrali upominki dla Mam.

Praca z gliną sprawiła wszystkim wiele przyjemności, a efekty końcowe dużo radości i zadowolenia, tym bardziej, że prace wykonane na warsztatach postanowiliśmy przekazać na rzecz Fundacji Piersi. Chcieliśmy, by efekty naszych twórczych zmagań, prócz cieszenia oka swą urodą, wsparły inne potrzebujące osoby.

Ceramika to potwierdzenie doskonałości natury - glina, tlenki metali i niemetali plus ogień - efekty na zdjęciach. Słowa nie opiszą - kto ciekaw, niech patrzy. Zapraszamy !!!