Warto przeczytać - artykuły dla rodziców i nie tylko

 Mili Rodzice,
utworzyliśmy nową zakładkę - "Warto przeczytać". Prezentujemy wybrane pozycje książkowe, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu dziecka, jego potrzeb czy zachowania. Mogą również inspirować do poszukiwania nowych rozwiązań czy też pomogą spędzić ciekawie czas z dzieckiem. 

„AUTYZM OD WEWNĄTRZ PORADNIK” Hilde De Clercq

Jest to książka, która w jasny i prosty sposób opisuje całościowy charakter autyzmu. Skierowana jest zarówno do zawodowych trenerów, jak i rodziców osób ze spektrum autyzmu. Autorka podkreśla, że autyzm należy starać się zrozumieć od wewnątrz, spróbować zobaczyć świat oczami osoby autystycznej. Podkreśla, że największym wyzwaniem, stojącym przed osobami pragnącymi pomóc osobom z autyzmem, jest nauczenie się ich sposobu myślenia… i Hilde w swojej książce tego dokonuje – pokazuje nam jak myślą osoby w spektrum autyzmu, jak przetwarzają  informację. Rodzi się wiec pytanie - dlaczego Hilde tak dobrze rozumie autyzm? Bo jest osobą od wielu lat zawodowo związaną z Centrum Szkolenia o Autyzmie i jednocześnie jest matką dziecka autystycznego. Ta sytuacja umożliwia jej widzenie autyzmu z obu perspektyw jednocześnie. Dzięki temu w pozycji tej możemy znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań oraz rozwiązania wielu problemów.

Agnieszka Reczyńska

„Dobre chwile z naszym dzieckiem” Hanna Olechnowicz

Książka przedstawia konkretne propozycje zabaw, które pomagają nawiązać lepszy kontakt z dzieckiem, a zarazem wspomagają kształtowanie jego charakteru. Autorka książki  Hanna Olechnowicz, wybitny psycholog kliniczny, nazywa je „zabawami leczącymi”, które wyzwalają „apetyt na rozwój”. Opisane zabawy ułatwiają dziecku przezwyciężenie  lęków i zahamowań, a tym samym ułatwiają dziecku  uzyskanie  dobrostanu i „rozwinąć skrzydła”, by mogło w pełni korzystać ze swoich wrodzonych możliwości. Przedstawione propozycje zabaw adresowane są wprawdzie do młodszych dzieci, jednak podane przepisy  można modyfikować dla nieco starszych dzieci. Gorąco polecam !!!!

  Felicyta Krawczyk