"Nie bądź leniem! Dbaj o ziemię!"

Pełni energii i ciekawych wrażeń po wakacyjnej przerwie, zabieramy się do pracy. W ramach działań związanych ze Szkołą Promującą Zdrowie nadal będziemy zdrowo i racjonalnie się odżywiać, dbać o higienę, zażywać ruchu i współpracować.  W tym roku szkolnym szczególną uwagę poświecimy ochronie środowiska. Będziemy pracować pod hasłem: Nie bądź leniem! Dbaj o Ziemię!  Zapraszamy do wspólnych działań dla dobra naszej pięknej Ziemi. Dbajmy o siebie 
i naszą planetę – prowadźmy zdrowy styl życia, segregujmy odpady, oszczędzajmy wodę i energię, zbierajmy baterie, nakrętki i makulaturę. Niech nasze działania będą wzorem dla innych. Razem możemy zdziałać więcej dla dobra nas wszystkich.  Pozwodzenia!

Dzień bez śmiecenia 11- maja

11 maja 2020 roku obchodziliśmy Dzień bez śmiecenia. Z tej okazji uczniowie klas VI a, VIII e i VIII f zapoznali się z ciekawostkami na temat segregacji odpadów, przypomnieli zasady i przedstawili jak  w ich domach segreguje się odpady. Pamiętamy, że nie tylko w Dniu bez śmiecenia dbamy o segregację odpadów i troszczymy się o środowisko, lecz robimy to każdego dnia.  Wspólnie możemy zadbać o naszą planetę, aby była piękna i zielona. „Nie bądź leniem, dbaj o Ziemię!” 

Podsumowanie działalności - 7 luty 2020

07 lutego 2020 roku odbył się apel podsumowujący działalność Szkoły Promującej Zdrowie i PCK za I półrocze roku szkolnego 2019/2020. Podczas spotkania przypomnieliśmy sobie jak wyglądała nasza praca od września, co już udało nam się zrobić. W trakcie apelu wyróżniono uczniów, którzy przynieśli do szkoły największą ilość baterii, nakrętek i grosików do akcji „Gorączka złota”.  Na koniec omówiliśmy zasady bezpieczeństwa w domu i poza nim. Wszystkim życzymy bezpiecznego i zdrowego wypoczynku. W trakcie ferii nie zapominamy również o naszych proekologicznych zachowaniach.

Zbieramy karmę dla psów - 18 listopada 2019

Dużym sukcesem zakończyliśmy dziś zbiórkę prozwierzecą w ZSS w Opolu przy ulicy Jana Bytnara "Rudego" 7. Uczniowie zebrali ogromną ilość karmy, zabawek i innych rzeczy potrzebnych zwierzętom. Wszystko trafiło do Fundacji Azyl Nadziei w Opolu. W fundacji mieliśmy okazję zobaczyć zwierzęta mam znane np:. psa czy kota, ale również poznać te,  które widzieliśmy pierwszy raz- surykatkę i jaszczurkę scynk. Dziękujemy w imieniu Azylu uczniom i ich rodzicom i opiekunom, którzy włączyli się do akcji.
M.Dziecka i B. Tileczek

Smacznie, zdrowo, witaminowo - 21 października 2019

Dnia 21.10 i 24.10.2019 r. w świetlicy szkolnej przy ul. Książąt Opolskich 21 oraz Bytnara „Rudego” 7, odbyły się warsztaty pt.  „Smacznie, zdrowo, witaminowo”. Celem ich było kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, uświadomienie uczniom w jaki sposób możemy wspierać organizm aby zachować zdrowie. Uczniowie poznali Piramidę Zdrowego Żywienia oraz rolę jaką pełnią witaminy w naszym życiu. Atrakcją była możliwość zrobienia samodzielnie przepysznego soku owocowo-warzywnego za pomocą sokowirówki, poprzedzona nauką zasad bezpiecznego korzystania z niej i narzędzi kuchennych.  Na zakończenie nie mogło zabraknąć także gimnastyki, po przecież „RUCH TO ZDROWIE”. W te dni w naszych szkołach było nie tylko: „kolorowo, ale też witaminowo, zdrowo i po prostu odlotowo”!

Promocja wody - 17 października 2019

Dnia 17.10.2019r. uczniowie kl. VI a, VIII e i VIII f wzięli udział w ciekawych zajęciach w ramach  projektu edukacyjnego Wodnej Akademii organizowanych przez Spółkę Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Zajęcia prowadzone w formie warsztatów miały na celu promocję picia opolskiej wody kranowej – Wody Opolanki. Uczniowie dowiedzieli się jak ważna jest woda w życiu człowieka, ile kosztuje szklanka wody oraz poznali sposoby na oszczędzanie wody. Było śpiewanie „Piosenki o Zdrowej Wodzie” wraz z „Kropelką Elką.  Oczywiście każdy również mógł skosztować Wodę Opolankę w ulubionym smaku: cytrynowym, pomarańczowym lub limonkowym.

Ekologiczna lekcja w terenie-15 października 2019

Uczniowie klas II a i VI a wybrali się na wycieczkę do lasu w Suchym Borze. Podczas spaceru obserwowaliśmy roślinność: drzewa, krzewy, mech i inne. Rozmawialiśmy o tym, jak istotna jest troska o nasze środowisko, a także o tym jak ważną funkcję spełniają drzewa i inne rośliny. Przypomnieliśmy również jakie gatunki zwierząt zamieszkują las.  Spacerując po leśnych ścieżkach podziwialiśmy piękne barwy jesieni.
To była bardzo ciekawa lekcja. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do szkoły.

„Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy” - 20 września 2019

 20.09.2019 roku, spotkaliśmy się w sali gimnastycznej  naszej szkoły, aby omówić bardzo ważny dla nas wszystkich temat, a mianowicie sposoby ochrony środowiska. 
W dniach 20-22.09.2019 roku odbywa się już 26 akcja Sprzątanie Świata – Polska 2019.
To bardzo ważne zagadnienie dla nas wszystkich. Tegoroczna akcja prowadzona jest pod hasłem:  „Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy”. 
Podczas apelu, przypomnieliśmy sobie zasady segregacji odpadów, a także powiedzieliśmy co można zrobić, aby zmniejszyć ich ilość. Temat ekologii będzie kolejnym elementem naszych działań w ramach Szkoły Promującej Zdrowie. Pamiętamy także o pozostałych zadaniach, czyli: zdrowym odżywianiu, higienie, kulturze i współpracy. Teraz mamy okazję zdobyte wiadomości zrealizować  w praktyce podczas rozpoczynającego się weekendu.