Dzień Ziemi w świetlicy przy ul. Jana Bytnara „Rudego” 7.

W naszej świetlicy przez cały tydzień trwały obchody święta naszej planety. Celem było zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych. Uczniom obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Przywróć Naszą Ziemię”, dodatkowo rozwiązywali zagadki i wykonywali różne zadaniami z zakresu ekologii jak np. poszerzali wiedzę z wykorzystaniem kart pracy,  wykonywali prace plastyczne czy segregowali śmieci.  Wśród różnych zadań nie zabrakło zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. W ostatnim dniu zasadziliśmy w doniczkach cebulki kwiatów oraz ziół, które codziennie podlewamy i pielęgnujemy. Gdy pojawią się piękne rośliny, przekażemy je  na cel charytatywny dla półtorarocznego Szymona z Chrząszczyc, który czeka na operację serduszka w Boston Children’s Hospital. 
 
Nasi uczniowie aktywnie zaangażowali się w proponowane zajęcia, dopisywał  im humor i pomysłowość. To był naprawdę wspaniały tydzień i mamy nadzieję, że zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej planety. 

Światowy Dzień Ziemi w świetlicy szkolnej – 22 kwietnia 2021 r.

Dnia 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Świetlica z tej okazji przygotowała program zajęć, który trwał cały tydzień. Przez pierwsze dni postanowiliśmy zadbać o zieleń w naszej sali. Zostały zakupione nowe doniczki i ziemia, po czym wszyscy chętnie przystąpiliśmy do przesadzania kwiatów. Była to również okazja do przypomnienia idei obchodów Światowego Dnia Ziemi i przypomnienia zasad, które mówią o tym, jak dbać o nasze środowisko. Pod koniec tygodnia odbyły się zajęcia plastyczne. Najpierw przygotowaliśmy „puszystą farbę”, której jednym z magicznych składników była pianka do golenia. Następnie malowaliśmy nią papierowe lampiony, na których  naszkicowane były kontynenty i oceany. W efekcie końcowym nasza planeta Ziemia została ozdobiona kwiatami i powieszona jako dekoracja klasy.

Kiermasz Wielkanocny marzec 2021

Kiermasz Wielkanocny w tym roku został przygotowany przez świetlicę szkolną oraz klasy SPdP. Wystawione prace zostały wykonane różnymi technikami pod kierunkiem nauczycieli. Są to ozdoby z drewna: zające, kurki i baranki, które możemy również zobaczyć w formie puzzli.   Do tego kolorowe kartki, koperty, ozdoby z filcu oraz kolorowe dekoracje, którymi można przyozdobić wielkanocne stoły. Wesołych Świąt.  
 

Walentynki w świetlicy szkolnej

W tym roku szkolnym świetlica przy ul. Jana Bytnara "Rudego" 7 nawiązała kontakt z Publicznym Przedszkolem nr 61 w Opolu. Współpraca ta ma na celu kontynuowanie tradycyjnej formy kontaktu na odległość - czyli pisanie listów. Tym razem tematem  korespondencji były Walentynki. Uczniowie w ramach zajęć świetlicowych przygotowali dla przedszkolaków serduszka i poznawali „tajniki” wysyłania listów. Na odpowiedź nie musieli długo czekać. Radość z otrzymanego listu była wielka, szczególnie gdy po otwarciu koperty, każde dziecko otrzymało piękne „przedszkolne serduszko”, które mogło zabrać do domu.
 

Kreatywne warsztaty karnawałowe w świetlicy szkolnej

Czas pandemii nie pozwolił na zorganizowanie corocznego balu karnawałowego.  Mając na uwadze ograniczenia w dniach 4-5.02.2021 roku w świetlicy, przy ulicy Jana Bytnara "Rudego" 7, odbyły się kreatywne warsztaty karnawałowe. W pierwszym dniu  uczniowie zapoznali się z polskimi tradycjami zabaw karnawałowych oraz odbyli internetową podróż  po różnych zakątkach świata obserwując tradycje innych krajów. W części praktycznej dowiedzieli się jak samodzielnie wykonać oraz ozdobić oryginalną maskę karnawałową. Uczestnicy  otrzymali wycięte z papieru szablony masek i  różne materiały plastyczne potrzebne do ich dekoracji. Do dyspozycji były kolorowe kleje, piórka, gwiazdki oraz pisaki.  To przy ich użyciu stworzyli oryginalne maski.  W drugim dniu odbyły się konkursy taneczne a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Dzieci, w zmniejszonych grupach, poprzez zabawę rozwijały umiejętności współżycia i współdziałania, rozwijały śmiałość w kontaktach z rówieśnikami i starszymi kolegami. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, co było głównym celem warsztatów.  
 

Koronawirus-warsztaty prozdrowotne

Pandemia koronawirusa uczy nas, jak wielką wagę należy przykładać do higieny, czystości oraz dezynfekcji przedmiotów codziennego użytku. W związku z zaistniałą sytuacją w dniu 03.09.2020 roku w świetlicy przy ulicy Jana Bytnara "Rudego" 7, odbyły się warsztaty prozdrowotne, podczas których nasi uczniowie uczyli się, jak radzić sobie w czasie epidemii  i zadbać o zdrowie swoje oraz innych.

Warsztaty w świetlicy szkolnej - dokarmiamy ptaki

„Już, już - mróz tuż, tuż”. 18 listopada w świetlicy szkolnej przy Książąt Opolskich 21odbyły się warsztaty pt. „Dokarmiamy ptaki - przygotowanie do zimy”. Uczniowie wspólnie z nauczycielem przygotowywali przysmaki dla ptaków, które często odwiedzają nasz ogród. Przepis jest bardzo prosty: rozpuszczamy 2 opakowania żelatyny w szklance gorącej wody a następnie dosypujemy różne ziarna i mieszamy. Masą wypełniamy foremki do pierników, wciskamy kawałek uciętej rurki aby zrobić dziurkę na sznurek i wkładamy do lodówki. Gdy stężeje wyciągamy z foremek, nawlekamy sznurek i wieszamy na drzewach. Spróbujcie zrobić takie ptasie przysmaki w domu. Powodzenia!
 

„DARY JESIENI” - WARSZTATY PLASTYCZNE W ŚWIETLICY

Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, nasi uczniowie dzielnie się uczą i poszerzają swoją wiedzę. Dnia 16 października 2020 roku w naszej świetlicy przy ulicy Bytnara Rudego 7, odbyły się jesienne warsztaty pt. „Dary Jesieni”.  Jest to najbardziej kolorowa pora roku - kojarzy się z paletą barw: czerwienią, żółcią i brązem. Uczniowie poprzez zabawę ćwiczyli wyobraźnie przestrzenną: przeliczali i różnicowali liście, kasztany, żołędzie, szyszki oraz jarzębinę. Usprawniając motorykę małą malowali  „jesiennymi barwami” liście, które odbijali na płótnie oraz dekorowali torby papierowe. Warsztatom towarzyszyły gry oraz zabawy kształtujące umiejętności współdziałania. 

„Mleko w szkole”- warsztaty prozdrowotne w świetlicy

Nasza szkoła nadal uczestniczy w „Programie dla Szkół”- „Mleko w szkole”, realizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i współfinansowanym z funduszu Unii Europejskiej. W ramach programu uczniowie przy ulicy Jana Bytnara Rudego wzięli udział warsztatach prozdrowotnych, których celem było budowanie pozytywnego nastawienia do produktów mlecznych.  Dzieci obejrzały krótką prezentację informującą o pochodzeniu mleka, procesie powstawaniu produktów mlecznych a także poznały jaki mają one wpływ na nasze zdrowie. Podczas zajęć nie mogło zabraknąć degustacji produktów nabiałowycha na koniec wszystkie dzieci przygotowały pyszny koktajl bananowy oraz plakat. Uczniowie pracowali bardzo intensywnie i z wielkim zaangażowaniem.
 
 
 

Życzymy Wam ...

Dzień Dziecka – Kochane dzieciaki! 
Dzisiaj święto wszystkich dzieci
Niech Wam pięknie słońce świeci
Nawet ptaki dziś śpiewają
I życzenia Wam składają
 
My też do nich dołączamy
I życzenia Wam składamy.
Zdrowia, szczęścia i radości
By w świetlicy znów zagościć.
Życzenia składamy i do wspomnień zapraszamy 
Ekipa świetlicy – Panie: Ania, Dorota, Grażyna, Olga, Patrycja i Renata. :)
 

Bezpieczne ferie

Zbliżający się okres ferii zimowych to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. Nie można jednak zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na tydzień przed zimowymi wypoczynkiem w świetlicy przy ulicy Bytnara Rudego 7 odbyły się warsztaty „Bezpieczne ferie”. Omówiono najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw na śniegu i lodzie, zwrócono uwagę na bezpieczeństwo podczas jazdy na sankach, nartach,  oraz podczas kuligu. Zostały także przypomniane zasady poruszania się po drogach z uwzględnieniem konieczności noszenia elementów odblaskowych. Uczniowie w  celu utrwalenia tak ważnych informacji obejrzeli film oraz prezentację multimedialną. Nie zabrakło również zabaw o tematyce zimowej. Na koniec zajęć dzieci wykonały piękne zimowe drzewo z puzzli. 

Bal Karnawałowy

W dniu 07.02.2020 roku w naszej szkole przy ulicy Książąt Opolskich 21, odbył się Bal Karnawałowy. Tego dnia sala gimnastyczna zmieniła swój wystrój. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, można było spotkać również  policjantów, piratów, księżniczki, strażaków, czarodziejów, muszkieterów, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się doskonale a uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Nie zabrakło również konkursów i zabaw, w których wszyscy chętnie brali udział. To był wspaniały czas. Zapraszamy za rok!