Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

 

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 13 Specjalna im. Janusza Korczaka w Opolu w roku szkolnym 2022/2023 otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

 

 
 

Nowe książki już w bibliotece

Już są!

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupionych zostało 148 różnorodnych pozycji za kwotę 4000 złotych. Książki zostały wybrane przez społeczność szkolną i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Księgozbiór biblioteki wzbogacił się przede wszystkim o książki zgodne z zainteresowaniami i potrzebami czytelników. Zakupiono również lektury szkolne, ale niewiele J, książki traktujące o historii naszej Ojczyzny w sposób dostosowany do możliwości psychofizycznych naszych uczniów oraz książki o patronie i patrona Szkoły – Janusza Korczaka.

Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne książki, często bestsellery, książki poczytnych autorów, nagradzane w prestiżowych konkursach literackich. Tak doposażony księgozbiór pozwala uczniom miło spędzać czas, dostarcza wielu wrażeń i pozytywnych emocji, rozbudza ciekawość poznawczą i zainteresowania, skłania do rozmów na temat książek.

Zapraszam do biblioteki szkolnej 

 

 

 

 

 

Festiwal książki

W dniach 3-5 czerwca 2022 roku na Placu Wolności w Opolu miał miejsce Festiwal Książki. Na licznie przybyłych czytelników czekały stoiska wydawnictw z książkami i spotkania autorskie. Szóste święto książki obfitowało również w imprezy towarzyszące.

 

Program Festiwalu Książki dostępny jest pod adresem: https://festiwalksiazki.pl/Jedną z atrakcji festiwalu były warsztaty pisarskie, skierowane zarówno do dorosłych, jak i najmłodszych widzów. Starsi uczestnicy warsztatów mieli okazję pod kierunkiem polskich młodych autorek poznać tajniki pisania oraz zdobyć wiedzę o etapach wydawania własnej książki. Dzieci mogły nie tylko posłuchać bajek, ale także przez chwilę poczuć się jak prawdziwi ilustratorzy.

 

Obowiązkowym punktem każdej edycji festiwalu są targi książek. Podczas trwających 3 dni targów wystawiano pozycje najbardziej cenionych polskich wydawców.

Wystawcy Festiwalu Książki

Najmocniejszym punktem Festiwalu Książki są spotkania autorskie z twórcami bestsellerowych powieści. Można było spotkać zarówno mistrzów kryminałów, fantastyki, reportażu czy literatury kobiecej. Spotkania autorskie, w których można uczestniczyć  podczas Festiwalu Książki w Opolu to znakomite miejsce, aby posłuchać ulubionych pisarzy i publicystów oraz dowiedzieć się czegoś nowego, ponieważ zapraszani prelegenci to również znane postaci ze świata mediów i kultury.

Festiwal Książki Opole promuje czytelnictwo za pomocą muzyki, dlatego również na tegorocznej edycji nie mogło zabraknąć świetnych koncertów. Wystąpili: Waglewskin/ Pospieszalski, Eskaubei i Tomek Nowak Quartet ft. Mr Krime orazTomasz Jachimek STAND-UP.

Program Festiwalu Książki dostępny jest pod adresem: https://festiwalksiazki.pl/

Uczniowie szkoły wspólnie z nauczycielami wybrali się w poszukiwaniu ciekawych książek.

 

Biblioteka szkolna również uczestniczyła w opolskim święcie wszystkich książkożerców. Poza wartościami dla duszy udało się nam pozyskać masę gadżetów dla uczniów 

Poniżej foto-relacja z imprezy 

 

 

Otrzymaliśmy dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Z radością i satysfakcją informuję, że wniosek złożony przez naszą szkołę w 2021 roku przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacyjną i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie finansowe w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025”, który dotyczy wspierania organów prowadzących szkoły w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami,zakup nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych oraz realizację działań promujących czytelnictwo. Wysokość wsparcia finansowego dla naszej szkoły wynosi – 4 tys. zł (z udziałem własnym – 5 tys. zł).

https://www.kuratorium.opole.pl/przyznane-dofinansowania-w-ramach-realizacji-narodowego-programu-rozwoju-czytelnictwa-2-0-w-2022-r/

I w związku z tym, …

                  wybieramy książki do biblioteki 

 

Źródło: Biblioteka w Szkole

Uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę spotkania z rodzicami

Źródło: Biblioteka w Szkole

Dnia 30 maja 2022 roku w naszej szkole odbyły się spotkania z rodzicami, podczas których wysłuchali oni adresowanego specjalnie do nich listu od nauczyciela biblioteki szkolnej, w którym zachęcał on rodziców do czytania dzieciom w domu poprzez ukazanie licznych zalet wspólnego czytania.  Wśród walorów czytania wymieniono m.in:

- czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z  powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia od codziennych trudności,

- czytanie daje wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i  wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego,

 - wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”,

- czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia,

- wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi.

Jednocześnie przypomniano rodzicom, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą jedynie pomagać rozwijać zainteresowania czytelnicze, ale tworzy je z reguły rodzina.

Po wysłuchaniu listu rodzice obejrzeli prezentację, która w klarowny sposób ukazała korzyści płynące z  czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

Ponadto na tablicy informacyjnej biblioteki szkolnej umieszczono List do Rodziców Pani Ireny Koźmińskiej z Fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”.

 

Działania na rzecz rozwoju czytelnictwa

Źródło: Biblioteka w Szkole

KONKURS Przyłapani na… czytaniu

W okresie 16-27 maja 2022 roku w bibliotece szkolnej organizowano wydarzenie promujące czytelnictwo - konkurs fotograficzny Przyłapani na... czytaniu. Konkurs skierowany był do uczniów i nauczycieli. Tematem fotografii było czytanie, a dokładnie osoba „przyłapana” na czytaniu przedstawiona w sposób żartobliwy, bądź w ciekawej aranżacji.

Pierwowzorem konkursu była kampania Get Caught Reading – prowadzona w wielu krajach Unii Europejskiej, która przyjęła za zadanie promowanie książek i czytelnictwa. Głównym pomysłodawcą programu była Włoska Federacja Wydawców (Associazione Italiana Editori), w Polsce partnerem programu była Polska Izba Książki. Kampania, do tej pory znana i popularna w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, przyjmuje założenie, że czytanie to przyjemność. Jej celem jest nakłonienie coraz szerszej rzeszy ludzi do częstszego sięgania po książkę. Projekt wspierają znane osobistości ze świata kultury, filmu i mediów. Przyłapani na czytaniu to także europejska inicjatywa, która chce promować czytelnictwo. Ideą przyświecającą pomysłodawcom jest zwrócenie uwagi na zabawną stronę czytania.

 

Nadesłano wiele prac konkursowych: kliknij aby je obejrzeć

 

Ostatecznie wybrano pięć fotografii:

 

Gratulujemy zwycięzcom!

Wybieramy książki do biblioteki

Źródło: Biblioteka w Szkole

 

Wszystkim zainteresowanym – UCZNIOM, RODZICOM, NAUCZYCIELOM umożliwiono włączenie się w konsultowanie zakupów nowych książek i zgłaszanie swoich propozycji tytułów wartościowych książek, które mogłyby uzupełnić księgozbiór biblioteki.

 

Urywek z komunikatu Dyrektora szkoły z dn. 6.04.2022 roku.:

„Komunikat Dyrektora Szkoły nr 19/2022

Szanowni Państwo,

informuję, że:

W załączniku informacja dotycząca Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W jego ramach mamy do wydania 5.000,00 zł. Zainteresowanych kupnem wybranych pozycji książkowych proszę o kontakt osobisty lub mailowy z panią Moniką Skołd do dnia 30 kwietnia br.  Liczę, że uzupełnienie zbiorów biblioteki będzie wspólnym działaniem nauczycieli zatrudnionych w naszej Szkole.

Marek Wróbel”

Listy skierowane do przedstawicieli społeczności szkolnej:

Na podstawie rozmów z uczniami, nauczycielami i rodzicami wybrany został zestaw książek, w tym lektur, zgodny z zainteresowaniami, potrzebami i możliwościami psychofizycznymi czytelników oraz podstawą programową (dotyczy lektur).

Po ustaleniu listy książek odbyły się konsultacje z Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Agnieszką Weis, Przewodniczącym Samorządu Szkolnego Panem Michałem Opasem, Kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji CzytelnictwaPedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu Panią Alicją Kisałąoraz Kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu im. Jana Pawła II Biblioteki Głównej Panią Izabelą Pietruchą, które polegały na przedstawieniu do zaopiniowania wykazu książek zaplanowanych do zakupu oraz wysłuchaniu uwag i propozycji uzupełnień.

 

I tego samego dnia…

Uzyskaliśmy informację o podpisaniu 12 maja 2022 r. umowy na realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. w 2022 r., więc rozpoczynamy działania i z niecierpliwością czekamy na nowości. 😊

https://www.kuratorium.opole.pl/podpisanie-umow-i-realizacja-narodowego-programu-rozwoju-czytelnictwa-2-0-w-wojewodztwie-opolskim-w-2022-r/

Źródło: Biblioteka w Szkole

 

 
 

Zabierz książkę na wakacje

W naszej bibliotece szkolnej wypożyczamy książki na okres ferii zimowych i letnich.

Zapraszam po „czytadła”na wakacje, lektury szkolne dla ambitnych, czytających „na zapas” uczniów oraz literaturę dla stale szkolących się i doskonalących zawodowo nauczycieli.

Gorąco zachęcam wszystkich do poczytania w wakacje, jednak życzę również zabawy, rozrywki, odpoczynku w rozmaitych formach (w tym z ulubioną książką J).

Na wszystko jest właściwy czas i miejsce.

 

Biblioteka – tutaj rozmawiamy o wszystkim – Ukraina

Biblioteka to takie miejsce w przestrzeni szkoły, gdzie uczniowie nie tylko przychodzą po książki, ale również, aby podzielić się swoimi wrażeniami. Za każdym razem wraz z dzieckiem do biblioteki wchodzi cały jego świat marzeń i zdarzeń, również tych przykrych.

Wojna w Ukrainie sprawia, że tysiące myśli i pytań kłębią się w głowach uczniów, a do naszych szkół przybywają dzieci zza wschodniej granicy. Dobrym wstępem do rozmów poprzedzających przybycie do szkoły kolegów i koleżanek z Ukrainy są informacje i ciekawostki o tym pięknym kraju. Jest taka zasada, że im lepiej kogoś znamy, tym wydaje nam się bardziej przyjazny, a im mniej o kimś wiemy, tym bardziej jego zachowanie może nam się jawić jako dziwne, bo jest dla nas niezrozumiałe.

Aby przedstawić uczniom podstawowe informacje na temat Ukrainy przygotowano dla nich prezentację. Zaproszono również do współpracy nauczyciela naszej szkoły Pana Jurija, który pochodzi z Ukrainy i zaprezentował ciekawostki o swojej Ojczyźnie. Następnie odczytano uczniom fragmenty książek: Afryka Kazika Łukasza Wierzbickiego oraz Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla w językach polskim i ukraińskim.

 
 

Konkurs fotograficzny: Pokaż mi swoją książkę

W dniach 06-20.06.2022 w bibliotece szkolnej odbył się konkurs fotograficzny dla uczniów i nauczycieli Pokaż mi swoją książkę. Polegał on na wykonaniu fotografii domowej biblioteczki, szafki przy łóżku, parapetu oraz każdego innego miejsca w domu, w którym kolekcjonowane są książki. Poniżej najciekawsze fotografie :)

Kliknij:  

 

 

Książki do wakacyjnego plecaka - rekomendacje na letni wypoczynek

Propozycje książkowe dla uczniów na wakacje.

 

Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami

Keri Smith
Wydawnictwo Marginesy

Autorka kultowego Zniszcz ten dziennik wraca z nową propozycją – również interaktywną, choć opartą na zupełnie innych założeniach. Smith odsłania niejako sekretne życie książki – opisuje ją jako przyjaciółkę każdego użytkownika, która chce być czytana, kochana i używana. Autorka chce zachęcić dzieci do kontaktów z książką – do jej podrzucania, dotykania (również palcami stóp), mrugania, wąchania czy smakowania. Propozycje tych interakcji nie są jednak związane z niszczeniem egzemplarza. Wykończ tę książkę bardzo dobrze sprawdzi się jako punkt wyjścia do rozmaitych bibliotecznych aktywności. Warto przeczytać dzieciom ten tytuł jeszcze przed wakacjami i zachęcić ich do twórczych zabaw z książkami. Pozycja z dużą liczbą czytelniczych inspiracji.

 

Nuka: owczarek węgierski na polskich nizinach

Maciej Krella-Moch, Aneta Dobosiewicz
Tandem

Czytelnicza gratka dla fanów książki Marcina Pałasza Sposób na Elfa, przedstawiająca świat widziany oczami Nuki – tytułowego owczarka węgierskiego – który dostaje się pod opiekę sympatycznej pary z wielkiego miasta. Każdy z 10 krótkich rozdziałów jest opisem jednej przygody suczki: szczenię uczy się załatwiać potrzeby fizjologiczne na zewnątrz, wybiera się na ryby, odwiedza weterynarza i gubi się w wielkim mieście. Każda z historii okraszona jest dużą dawką humoru – przygody Nuki są proste, ale jednocześnie zabawne i urocze. Duże litery, lekka fabuła, sympatyczne ilustracje psich perypetii – Nuka to dobra lektura na wakacje.

 

Przytulamy się

Hector Dexet
Mamania

Książka z dziurami

Kolejna książka uwielbianego przez dzieci Hectera Dexeta. Głównym tematem książki jest przytulanie się: jego okoliczności oraz najważniejsze zalety płynące z bliskości. Dlaczego warto się przytulać? Kiedy przytulanie jest szczególnie potrzebne? Każda strona ma wycięte dziury, które tworzą element poprzedniego obrazka, np. tułów misia albo oczy królika. W zależności od tematyki danej strony wycięcia mają różne kształty i wielkości. Kolorystyka barw jest intensywna, a obrazki wyraźne i sympatyczne.

 

Banany. Akademia mądrego dziecka. Wiem, co jem!

Anne-Claire Lévêque

Ilustracje: Nicolas Gouny
Harper Collins Polska / HarperKids

Wszystko, co chcecie wiedzieć o… bananach

Wiem, co jem! to nowa seria popularnonaukowa wydawnictwa HarperKids. Wydana w niej książka Banany jest atrakcyjna dla dzieci i napisana przystępnym językiem. Jak wyglądają szypułki bananów? Kto pielęgnuje te owoce i w jaki sposób? Ile odmian bananów istnieje? Zabawne ilustracje, interesujące ciekawostki oraz wiedza budująca świadomość ekologiczną i żywieniową sprawiają, że jest to bardzo ciekawa pozycja.

 

Czerwony Kapturek. Ty decydujesz

Coralie Saudo

Ilustracje: Jessica Das
Harper Collins Polska / HarperKids

Książka, która nigdy się nie nudzi

Fantastyczna współczesna wersja Czerwonego Kapturka, którą można czytać wielokrotnie, wybierając różnorodne zakończenia. Kapturek może sam zjeść wszystkie ciastka lub oddać je wilkowi, zrywać stokrotki lub pokazywać wilkowi lilie wodne, wejść do chatki babci przez okno albo drzwi. Czytelnik, wcielając się w rolę Czerwonego Kapturka, sam wybiera kolejne etapy swojej wędrówki, przewracając strony według zaznaczonych na marginesie obrazków. Książka Coralie Saudo i Jessiki Das angażuje czytającego odbiorcę, wciąga do świata baśni, bawi i śmieszy.

 

Wspólny stół

Peter H. Reynolds

Mamania

Ponadczasowe wartości

Książka niezwykle potrzebna w obecnych czasach, przypominająca o uniwersalnych wartościach i potrzebie umacniania rodzinnych więzi. Peter H. Reynolds, znany szerokiemu gronu czytelników jako autor Kropki, przedstawia historię Violet, która odkrywa, że oddaliła się od bliskich sobie osób. Pochłonięci oglądaniem telewizji, rozmowami przez telefon, graniem na laptopie, opuścili miejsce przy wspólnym stole. Czy mogą coś jeszcze zrobić, aby je odzyskać? Piękny, minimalistyczny, wyjątkowo estetyczny picturebook o prostym przesłaniu i wielkiej sile przekazu.

 

Jadą Haliki przez Ameryki

Mirosław Wlekły

Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak
Agora SA

Z przygodą za pan brat

Kontynuacja książki Przygoda dzika Toniego Halika. Na fali powrotu popularności Toniego Halika Mirosław Wlekły proponuje dzieciom opowieść o podróży tytułowych bohaterów – Toniego i jego żony Pierrette – po obu Amerykach. Tony postanawia wyruszyć na Alaskę i staje przed kolejnymi wyzwaniami, takimi jak znalezienie odpowiedniego pojazdu, trudności w filmowaniu dzikich zwierząt, przedzieranie się przez upalną pustynię. Jadą Haliki przez Ameryki to najlepsza zachęta dla dziecięcych odbiorców do zainteresowania się literaturą podróżniczą i zgłębienia niuansów geografii. Napisana i zilustrowana w sposób, który spodoba się dzieciom, popularyzuje biografię polskiego podróżnika i buduje wiarę w siebie u młodych odbiorców.