Drukuj
Nadrzędna kategoria: Programy szkolne

Propozycje książkowe dla uczniów na wakacje.

 

Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami

Keri Smith
Wydawnictwo Marginesy

Autorka kultowego Zniszcz ten dziennik wraca z nową propozycją – również interaktywną, choć opartą na zupełnie innych założeniach. Smith odsłania niejako sekretne życie książki – opisuje ją jako przyjaciółkę każdego użytkownika, która chce być czytana, kochana i używana. Autorka chce zachęcić dzieci do kontaktów z książką – do jej podrzucania, dotykania (również palcami stóp), mrugania, wąchania czy smakowania. Propozycje tych interakcji nie są jednak związane z niszczeniem egzemplarza. Wykończ tę książkę bardzo dobrze sprawdzi się jako punkt wyjścia do rozmaitych bibliotecznych aktywności. Warto przeczytać dzieciom ten tytuł jeszcze przed wakacjami i zachęcić ich do twórczych zabaw z książkami. Pozycja z dużą liczbą czytelniczych inspiracji.

 

Nuka: owczarek węgierski na polskich nizinach

Maciej Krella-Moch, Aneta Dobosiewicz
Tandem

Czytelnicza gratka dla fanów książki Marcina Pałasza Sposób na Elfa, przedstawiająca świat widziany oczami Nuki – tytułowego owczarka węgierskiego – który dostaje się pod opiekę sympatycznej pary z wielkiego miasta. Każdy z 10 krótkich rozdziałów jest opisem jednej przygody suczki: szczenię uczy się załatwiać potrzeby fizjologiczne na zewnątrz, wybiera się na ryby, odwiedza weterynarza i gubi się w wielkim mieście. Każda z historii okraszona jest dużą dawką humoru – przygody Nuki są proste, ale jednocześnie zabawne i urocze. Duże litery, lekka fabuła, sympatyczne ilustracje psich perypetii – Nuka to dobra lektura na wakacje.

 

Przytulamy się

Hector Dexet
Mamania

Książka z dziurami

Kolejna książka uwielbianego przez dzieci Hectera Dexeta. Głównym tematem książki jest przytulanie się: jego okoliczności oraz najważniejsze zalety płynące z bliskości. Dlaczego warto się przytulać? Kiedy przytulanie jest szczególnie potrzebne? Każda strona ma wycięte dziury, które tworzą element poprzedniego obrazka, np. tułów misia albo oczy królika. W zależności od tematyki danej strony wycięcia mają różne kształty i wielkości. Kolorystyka barw jest intensywna, a obrazki wyraźne i sympatyczne.

 

Banany. Akademia mądrego dziecka. Wiem, co jem!

Anne-Claire Lévêque

Ilustracje: Nicolas Gouny
Harper Collins Polska / HarperKids

Wszystko, co chcecie wiedzieć o… bananach

Wiem, co jem! to nowa seria popularnonaukowa wydawnictwa HarperKids. Wydana w niej książka Banany jest atrakcyjna dla dzieci i napisana przystępnym językiem. Jak wyglądają szypułki bananów? Kto pielęgnuje te owoce i w jaki sposób? Ile odmian bananów istnieje? Zabawne ilustracje, interesujące ciekawostki oraz wiedza budująca świadomość ekologiczną i żywieniową sprawiają, że jest to bardzo ciekawa pozycja.

 

Czerwony Kapturek. Ty decydujesz

Coralie Saudo

Ilustracje: Jessica Das
Harper Collins Polska / HarperKids

Książka, która nigdy się nie nudzi

Fantastyczna współczesna wersja Czerwonego Kapturka, którą można czytać wielokrotnie, wybierając różnorodne zakończenia. Kapturek może sam zjeść wszystkie ciastka lub oddać je wilkowi, zrywać stokrotki lub pokazywać wilkowi lilie wodne, wejść do chatki babci przez okno albo drzwi. Czytelnik, wcielając się w rolę Czerwonego Kapturka, sam wybiera kolejne etapy swojej wędrówki, przewracając strony według zaznaczonych na marginesie obrazków. Książka Coralie Saudo i Jessiki Das angażuje czytającego odbiorcę, wciąga do świata baśni, bawi i śmieszy.

 

Wspólny stół

Peter H. Reynolds

Mamania

Ponadczasowe wartości

Książka niezwykle potrzebna w obecnych czasach, przypominająca o uniwersalnych wartościach i potrzebie umacniania rodzinnych więzi. Peter H. Reynolds, znany szerokiemu gronu czytelników jako autor Kropki, przedstawia historię Violet, która odkrywa, że oddaliła się od bliskich sobie osób. Pochłonięci oglądaniem telewizji, rozmowami przez telefon, graniem na laptopie, opuścili miejsce przy wspólnym stole. Czy mogą coś jeszcze zrobić, aby je odzyskać? Piękny, minimalistyczny, wyjątkowo estetyczny picturebook o prostym przesłaniu i wielkiej sile przekazu.

 

Jadą Haliki przez Ameryki

Mirosław Wlekły

Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak
Agora SA

Z przygodą za pan brat

Kontynuacja książki Przygoda dzika Toniego Halika. Na fali powrotu popularności Toniego Halika Mirosław Wlekły proponuje dzieciom opowieść o podróży tytułowych bohaterów – Toniego i jego żony Pierrette – po obu Amerykach. Tony postanawia wyruszyć na Alaskę i staje przed kolejnymi wyzwaniami, takimi jak znalezienie odpowiedniego pojazdu, trudności w filmowaniu dzikich zwierząt, przedzieranie się przez upalną pustynię. Jadą Haliki przez Ameryki to najlepsza zachęta dla dziecięcych odbiorców do zainteresowania się literaturą podróżniczą i zgłębienia niuansów geografii. Napisana i zilustrowana w sposób, który spodoba się dzieciom, popularyzuje biografię polskiego podróżnika i buduje wiarę w siebie u młodych odbiorców.