Drukuj
Nadrzędna kategoria: Programy szkolne

Biblioteka to takie miejsce w przestrzeni szkoły, gdzie uczniowie nie tylko przychodzą po książki, ale również, aby podzielić się swoimi wrażeniami. Za każdym razem wraz z dzieckiem do biblioteki wchodzi cały jego świat marzeń i zdarzeń, również tych przykrych.

Wojna w Ukrainie sprawia, że tysiące myśli i pytań kłębią się w głowach uczniów, a do naszych szkół przybywają dzieci zza wschodniej granicy. Dobrym wstępem do rozmów poprzedzających przybycie do szkoły kolegów i koleżanek z Ukrainy są informacje i ciekawostki o tym pięknym kraju. Jest taka zasada, że im lepiej kogoś znamy, tym wydaje nam się bardziej przyjazny, a im mniej o kimś wiemy, tym bardziej jego zachowanie może nam się jawić jako dziwne, bo jest dla nas niezrozumiałe.

Aby przedstawić uczniom podstawowe informacje na temat Ukrainy przygotowano dla nich prezentację. Zaproszono również do współpracy nauczyciela naszej szkoły Pana Jurija, który pochodzi z Ukrainy i zaprezentował ciekawostki o swojej Ojczyźnie. Następnie odczytano uczniom fragmenty książek: Afryka Kazika Łukasza Wierzbickiego oraz Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla w językach polskim i ukraińskim.