Informacja na temat szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

Uprzejmie informujemy, że Europejska Agencja Leków zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.

Już od 14 grudnia 2021 r. rozpoczną się szczepienia w grupie dzieci 5-11 lat. Szczegółowe informacje dotyczące schematu szczepienia wraz z kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem dziecka w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19 znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-15-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien przeciw-covid-19-dzieci-5-11-lat.

Przekazujemy także link do strony, gdzie zamieszczony jest List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/list-ministra-edukacji-i-nauki-oraz-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien-dzieci-w-wieku-5-11-lat. Zachęcamy do upowszechnienia treści listu wśród rodziców i opiekunów, aby dzięki sprawdzonym i rzetelnym informacjom, mogli podjąć świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.

Należy podkreślić, że przedszkole i szkoła mają obowiązek kształtowania  świadomości prozdrowotnej dzieci i uczniów również w zakresie wpływu szczepień na ich zdrowie oraz zwiększać świadomość budowania odporności zbiorowej całego społeczeństwa, czego naturalną konsekwencją jest włączenie się w działania informacyjne. Przypominamy, że obecnie są do wykorzystania w szkołach podczas lekcji przedmiotowych lub zajęć z wychowawcą opracowane materiały informacyjne dotyczące szczepień dedykowane dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dostępne na stronie ministerstwa Edukacji i Nauki: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szczepienia-uczniow-od-12-roku-zycia--materialy-informacyjne. Tam też czekają już scenariusze zajęć dla klas I-III szkół podstawowych.

W przygotowywaniu są materiały dla nauczycieli w przedszkolach, które zostaną Państwu przesłane w najbliższym czasie. W przedszkolach działania profilaktyczne powinny być podejmowane wspólnie z rodzicami dzieci.

W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości zachęcamy do odwiedzenia https://www.gov.pl/web/szczepimysie/dzieci-5-11

Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w:

• mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego,

• na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie ,

• na profilu #SzczepimySię, 

• a także pod numerem infolinii 989.

 

                     Z wyrazami szacunku

Departament Wychowania i Edukacji Włączającej

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Wytyczne MZ i MEN

Koronawirus - jak zapobiegac zakażeniu oraz zasady kwarantanny 

plakat 1      plakat 2      plakat 3      plakat 4  

Bezpieczny powrót do szkoły - uczeń

 

 

Drodzy Uczniowie, spędzacie sporo czasu przed komputerem, smartfonem. To czas, w którym uczycie się, bawicie, kontaktujecie za pomocą portali spolecznościowych ze znajomymi. Tutaj także, tak jak w różnych miejscach i sytuacjach życia codziennego należy dbać o swoje bezpieczeństwo. Pamiętajcie o podstawowych zasadach poruszania się po sieci. Pozdrawiam - pedagog szkolny

 
 

 

Bezpieczny powrót do szkoły - informacje dla rodziców

 

Drodzy Rodzice, w czasie, który teraz przeżywamy, istotną sprawą jest zapewnienie dzieciom warunków do zachowania zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Należy także zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech w sieci. Proponuję zgłębienie tematu, gdyż nasze dzieci spędzają dużo czasu na pracy oraz zabawie właśnie przy komputerze lub smartfonie. Zachęcam do uważnej lektury. Pozdrawiam - pedagog szkolny.

 

 

 

 

Polecam materiały: 
Poradnik dla rodziców Bezpieczne Media. Szczególnie polecam str. 40 o kontroli rodzicielskiej 
 
Poradniki NASK dla rodziców z zakresu bezpieczeństwa w sieci i reagowania na cyberprzemoc
 

Pomoc- ważne numery telefonów

 
Numery telefonów, pod którymi można uzyskać
 anonimowo i za darmo pomoc
 
116 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
Można dzwonić codziennie, od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych!), w godzinach 14.00-22.00.
Czytaj więcej
116 111
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.
Można dzwonić codziennie, od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 12.00-02.00.
Czytaj więcej
800 70 22 22
Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – bezpłatny telefon czynny całą dobę (24h).
Czytaj więcej
800 12 12 12
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka.
Można dzwonić codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.15-20.00. Pod numer Dziecięcego Telefonu Zaufania mogą również dzwonić osoby dorosłe, by zgłosić problemy dzieci.
Czytaj więcej
800 108 108
Bezpłatny telefon wsparcia dla osób po stracie bliskich (będących w żałobie).
Można dzwonić codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 14.00-20.00.
Czytaj więcej
800 120 002
Bezpłatny ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie – Niebieska Linia – czynny całą dobę (24h).
 
800 100 100
Bezpłatny telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
Można dzwonić codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 12.00-15.00.
Czytaj więcej
801 199 990
Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania
Można dzwonić codziennie, od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem świąt państwowych) w godzinach 16.00-21.00 (koszt jak za połączenie lokalne, niezależnie od jego trwania).
 
Życzę zdrowia i cierpliwości.
Agata Gamroth

Wskazówki dla młodzieży

Sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się w związku z pandemią koronawirusa  ma wpływ na wszystkich – martwimy się o własne zdrowie i zdrowie naszych bliskich i próbujemy  – w miarę możliwości – funkcjonować w tych okolicznościach. Sytuacja, której jesteśmy uczestnikami zaburzył codzienny rytm dnia Waszym dzieciom – udział w zorganizowanych zajęciach, ograniczył kontakty z rówieśnikami, nauczycielami,  a to może wzbudzać lęk, napięcie, niepewność.
 
W związku z tym przedstawiamy poniżej wskazówki, które mogą pomóc Wam – Rodzicom, dzieciom i młodzieży, efektywnie funkcjonować w okresie pandemii. A.G.
 
źródło: Centrum Psychoterapii Consilia