foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nauczyciel nie może być bezkrytycznym naśladowcą cudzych wzorów i wskazówek, lecz zawsze żywym twórcą.

Zespół Szkół Opole

24.10.2019 r. w Szkole Podstawowej dla uczniów z głębszą niepełnosprawnością intelektualną, odbyły się kreatywne warsztaty plastyczne pt. „Dary jesieni”. Rozmawialiśmy o zebranych „darach” jesieni, które wspólnie zgromadziliśmy. Należały do nich: jarzębina, kasztany, żołędzie, orzechy, ale również warzywa oraz owoce z sadu. Przypomnieliśmy o walorach odżywczych wybranych warzyw i owoców, które znalazły swoje miejsce w „Piramidzie Zdrowego Żywienia”.
Uczniowie z zebranych „darów” tworzyli – według własnego pomysłu – zwierzęta, postacie ludzików czy robotów. Powstały wspaniałe prace, które widać na zamieszczonych zdjęciach. Wszyscy tworzyli z zapałem, w radosnej i przyjaznej atmosferze, chociaż w powietrzu unosił się duch rywalizacji. Na zakończenie warsztatów, po prezentacji prac przez każdą z klas – uczniowie sami wybrali trzy najciekawsze prace, które nagrodzono dyplomami.

W piątek 8 listopada uczniowie i pracownicy budynku przy ulicy Jana Bytnara "Rudego" 7 spotkali się na sali gimnastycznej by wspólnie świętować 101 urodziny odzyskanej Niepodległości. Sala zapełniła się biało-czerwonymi barwami. Rangę spotklania podniosła obecność pocztu sztandarowego, który tworzyły 2 uczennice i jeden uczeń z klasy VIII szkoły podstawowej. Wspólnie z innymi przedszkolakami i uczniami w całej Polsce odśpiewaliśmy hymn w ramach akcji "Szkoła do Hymnu". Podczas burzy mózgów ustaliliśmy, że nasza Polska jest: piękna, gościnna, nasza, europejska, wspaniała, unijna...

Doszliśmy do porozumienia, że prezent jaki możemy naszej ojczyźnie ofiarować, to dbanie o naszą wspólną przyrodę, aktywne uczestnictwo w życiu obywatelskim i  pomoc sobie nawzajem gdy wymaga tego sytuacja.

Niech żyje Wolna Polska!

8 listopada klasa II D oraz I B SPdP wyjechały na wycieczkę do Brzegu. Celem wyjazdu było poznanie historii miasta oraz zwiedzenie Zamku Piastów Śląskich, jednego z najpiękniejszych  zabytków architektury renesansowej na Śląsku.  O jego historii dowiemy się  więcej na  stronie http://brzeg.com.pl/zamek-piastowski. Mogliśmy również oglądać wystawy czasowe a zwłaszcza jedną pod tytułem „Umyj się, uczesz się …Z dziejów higieny”. Nasza wizyta była również okazją do spotkania się z absolwentką naszej szkoły Justyną. Bardzo miło spędziliśmy czas, a nasza wiedza o regionie wzbogaciła się  o następne miasto.

„Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
Żółtych liści szelestem i znów nas odszukał
Nas – zapatrzonych w przeszłość, w dni klęski i chwały
Które nam po przodkach w spuściźnie zostały…”
Słowa poety oddają sens i atmosferę uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów i nauczycieli z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” w obecności pocztu sztandarowego, społeczności szkoły, rodziców oraz zaproszonych gości - Chóru „Złoty Liść” z Domu Dziennego Pobytu „Złota Jesień” w Opolu. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny – zaprezentowali teksty, pieśni patriotyczne, a także prezentację multimedialną. Scena, na której młodzi artyści prezentowali swe talenty, stała się miejscem pełnym zadumy, refleksji, pamięci o tych, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli to, co najcenniejsze – życie. Apel był lekcją patriotyzmu, historii, świadectwem odwagi pokoleń Polaków i ich nieprzemijającej nadziei na odzyskanie niepodległości. Dopełnieniem treści przepełnionych patriotyzmem był występ zaproszonych gości - Chóru „Złoty Liść” z Domu Dziennego Pobytu „Złota Jesień” w Opolu oraz wystawa historyczna.        Opracowała: M. Skołd

W dniu 04.11.2019r. młodzież z naszej szkoły udała się na pielgrzymkę do Częstochowy. Naszym celem było zwiedzanie Jasnej Góry oraz prośba o dobre przygotowanie się do bierzmowania. Pogoda nam dopisywała, było pochmurno, ale ciepło. Udało nam się zobaczyć Bastion św. Rocha. Idąc przez wały z wysokości ołtarza polowego oglądaliśmy błonia, oraz pomnik Jana Pawła II. Chętni zwiedzili skarbiec. Kulminacyjnym punktem naszej pielgrzymki była Msza Św. w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej. Uważam że wyjazd do Częstochowy był bardzo udany, wszyscy się wspaniale bawili. Chcielibyśmy jeszcze raz tam pojechać, ponieważ to miejsce jest cudowne i napawa optymizmem. Redagowała Emilia 7a

Dnia 30.10.2019r. w naszej szkole miały miejsce WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY przeprowadzone przez specjalnie przeszkolonych wolontariuszy PCK. Uczniowie i nauczyciele entuzjastycznie i odważnie podeszli do tematu ratowania drugiego człowieka. Wspólnie uczyliśmy się jak zachować się w razie zagrożenia, wypadku lub niebezpiecznej sytuacji. Jakie czynności po kolei wykonać, kogo powiadomić, jak przeprowadzić prawidłową resuscytację według zasady 30 na 2. Dodatkową atrakcją był pokaz służb ratowniczych.
Nauka pierwszej pomocy w formie zabawy oraz praktycznych zadań do wykonania  sprzyjała pozytywnemu nastawieniu i ułatwiała przyswajanie wiedzy. Uczniowie zdobyli nowe kompetencje, uczyli się prawidłowych zachowań i skutecznego działania w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach. 
Warsztaty pomogły uczniom oswoić się z tematem pierwszej pomocy oraz rozwijać poczucie obowiązku niesienia pomocy innym. Dzięki praktycznej nauce udzielania pierwszej pomocy zwiększyło się grono młodych ludzi, którzy będą potrafili świadomie, bez wahania, ale też z rozwagą i pamiętając o własnym bezpieczeństwie, ratować drugiego człowieka.
Opracowała: Monika Skołd
Bohaterem tego ciekawego spotkania był Jakub Wojtkowski, który zaprezentował swoje  doświadczenia w poszukiwaniu darów jesieni. Liczna widownia miała okazję zobaczyć, ile radości i satysfakcji przynoszą: wspólne grzybobranie i rodzinne wykopki. Pięknie przedstawił także wszystkich członków swojej rodziny oraz wskazał na walory prozdrowotne tych jesiennych wydarzeń – ruch na świeżym powietrzu. Oprócz interesujących  zdjęć, podziwiać można było wystawę tematyczną – grzyby i ziemniaki – zastosowanie w kuchni. Zagadki i ćwiczenia praktyczne zachęciły uczestników spotkania do utrwalania wiadomości: grzyby jadalne i trujące, zasady grzybobrania, potrawy z grzybów; wykopki dawniej i dziś, potrawy z ziemniaków. Nie zabrakło także ziemniaków w malarstwie – pokazano  obrazy V. van Gogha. Kolejne spotkanie już wkrótce.

    Zobacz pozostałe zdjęcia   Aktywna Ósemka przedstawia - 29 października 2019 r.  

Na kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych klasy SPdP wybrały się na pobliski cmentarz aby uczcić pamięć zmarłych, tych znanych z imienia oraz zapomnianych, pochowanych w mogiłach pochodzących z ubiegłego wieku. W postawie pełnej szacunku poprzez zapalony znicz wyraziliśmy swój chrześcijański obowiązek pamięci o zmarłych. 

W dniu 25.10.2019 r. uczniowie klas III c i III d wybrali się na wycieczkę do gospodarstwa rybacko-agroturystycznego w  Ligocie Prószkowskiej. Po przybyciu na miejsce uczniowie zwiedzali młyn, a następnie wzięli udział w  tradycyjnym procesie powstawania mąki. Za pomocą specjalnego urządzenia, pod bacznym okiem gospodarza, zmielili ziarna zbóż i wytworzyli mąkę,  a następnie przesiali ją przez specjalne sito. Kolejnym etapem prac było pieczenie bułek: uczniowie obserwowali i nazywali produkty, mieszali je i wyrabiali ciasto, a następnie formowali kulki. Po upieczeniu powstały pachnące bułeczki, które można było skonsumować przy rodzinnym stole.
Uczniowie z drużyny harcerskiej Nieprzetartego Szlaku oraz Samorządu Szkolnego odwiedzili cmentarz przy ulicy Wrocławskiej, by oddać cześć tym którzy zostali pochowani w znanych i nie znanych mogiłach. Jak co roku odwiedzili groby żołnierzy, harcmistrza, powstańca śląskiego i zasłużonych dla Kościoła lokalnego, by zapalić symboliczny znicz i pomodlić się za ich dusze.  
W trakcie krótkiej pogawędki przy grobach wybrzmiały szczególnie słowa księdza Twardowskiego „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

 

Kontakt

Adres e-mail: 
 
sekretariat@zssopole.pl
 

Inspektorem Ochrony Danych Osobowych (IODO)

w Zespole Szkół Specjalnych jest Katarzyna Peca-Stefanowska

 
Adres e-mail sekretariat@zssopole.pl
:

Certyfikaty

Gościmy

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

BIP

ePUAP2

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Copyright © 2019 Zespół Szkół Specjalnych Rights Reserved.