12 grudnia 2018 roku w budynku szkoły przy ulicy Książąt Opolskich odbyły się coroczne warsztaty etnograficzne, których celem było przybliżenie tradycji bożonarodzeniowych Śląska Opolskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy VId oraz IIIb wraz ze swoimi nauczycielami oraz trzy panie ze Szkoły Podstawowej w Stroniu Śląskim. 
Warsztaty rozpoczęły się od wysłuchania piosenki pt. „Dla Polski” oraz wspólnego tańca z biało-czerwonymi kotylionami. O śląskich zwyczajach i obrzędach świątecznych opowiedziała uczniom  przesympatyczna pani Beata z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, która wystąpiła przed uczestnikami w tradycyjnym śląskim stroju ludowym.  
Po części teoretycznej uczniowie przystąpili do wykonywania ozdób bożonarodzeniowych, które niegdyś ozdabiały domy Opolan. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wykonywali bombki „ŚWIATY” oraz ozdabiali drewniane serduszka, którymi później udekorowali swoje klasowe choinki.   
Na koniec spotkania uczestniczy wspólnie wyśpiewali znane polskie kolędy i pastorałki oraz złożyli sobie najserdeczniejsze życzenia świąteczne.