foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nauczyciel nie może być bezkrytycznym naśladowcą cudzych wzorów i wskazówek, lecz zawsze żywym twórcą.

Zespół Szkół Opole

15 listopada klasa ID SPdD kolejny raz wyjechała do DPS w Czarnowąsach, aby wziąć udział w cyklicznych warsztatach plastycznych „Cztery pory roku – jesień” . Prace które wykonywała młodzież składały się z materiałów pozyskanych z natury. Posłużyły  one do ułożenia kompozycji, która po dokonaniu drobnej korekty została przyklejona do podłoża. Prace zostały ozdobione grzybami wykonane z masy solnej.   

Są różne miejsca życia i różne drogi życia. Ciekawi tego, co jest w życiu
najważniejsze, przyglądamy mu się z wielu stron. Tym razem byliśmy
odwiedzić DOM PROWINCJALNY  ZGROMADZENIA SIÓSTR SZKOLNYCH
DE NOTRE DAME, który znajduje się na Małym Rynku w Opolu. Swoje
miejsce zamieszkania i służby pokazała nam s. Sara Zdep. W atmosferze
radości, ciszy i skupienia mogliśmy zobaczyć miejsca pracy sióstr: pralnię,
przedszkole, kuchnię, bursę dla dziewcząt. Zajrzeliśmy w miejsca
niedostępne dla postronnych osób takie jak jadalnia sióstr nazywana
refektarzem. W kaplicy klasztornej odmówiliśmy dziesiątkę różańca
za wszystkie mieszkające w tym domu zakonnym. Poznaliśmy życie,
w którym ważna jest służba człowiekowi i Bogu. Na koniec spotkania
z życiem klasztornym siostry przygotowały słodką niespodziankę i pyszną
klasztorną herbatkę.

W tym roku szkolnym uczniowie klas IIA PdP i IIIB PdP realizują cykl zajęć bibliotecznych w filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu pod hasłem „Polska znana i nieznana”. Zajęcia w przededniu Święta 11 Listopada było poświęcone 100 Rocznicy odzyskania niepodległości. Rozmawialiśmy o wydarzeniach przybliżających nasz kraj do odzyskania niepodległości, poznaliśmy sylwetki wielkich Polaków. Prowadząca zajęcia Pani Monika bardzo ciekawie opowiadała nam różne ciekawostki o najważniejszych miastach i zabytkach naszego kraju. Naszym zadaniem było odszukanie i zaznaczenie ich na mapie Polski. Naprawdę to były bardzo ciekawe zajęcia.
Napisali: Kasia Biskup, Dominik Wilczek, Adam Bątkiewicz, Maciek Gamura.

 

10 listopada 2018 r. uczniowie klas PDP świętowali wspólnie 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W podniosłym nastroju i biało – czerwonych strojach odśpiewaliśmy pięknie Hymn -  Mazurek Dąbrowskiego, poznaliśmy historię naszej Ojczyzny i trudną drogę do wolności, przypomnieliśmy symbole narodowe oraz sylwetki sławnych Polaków. Spotkanie zakończyliśmy krótkim spacerkiem po Polsce „odwiedzając” najważniejsze miejsca naszego Kraju. Było poważnie, ale też radośnie, bo to przecież Święto Niepodległości - 100 urodziny naszej Ojczyzny!

 

Dnia 07 listopada 2018 roku, z okazji zbliżającej się 100-letniej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, uczniowie klas  VI  b, VII c i III E wzięli udział we wspólnych warsztatach pod nazwą „Moja piękna Polska”. Podczas naszych zajęć, przypomnieliśmy sobie niezwykle ważne informacje o naszym Kraju – między innymi symbole narodowe, słowa hymnu, postawę, którą należy przyjąć podczas jego odśpiewywania i odsłuchiwania, historię jak powstało nasze Państwo i wiele innych. Podczas warsztatów uczyliśmy się także pięknych pieśni o Polsce. W części plastycznej z kolei, każdy uczeń wykonał kotylion w barwach narodowych. To były bardzo pouczające i ciekawe warsztaty.
8 listopada uczniowie klasy VIc i VId wraz z wychowawcami odbyli wizytę w Nadleśnictwie Kup, gdzie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pana Jurka, jednego z tamtejszych leśników. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiej prelekcji, której celem było zapoznanie z historią i działalnością nadleśnictwa oraz pogłębienie ogólnej wiedzy przyrodniczej i ekologicznej uczestników. Następnie uczniowie wraz z leśniczym udali się na „spacer” po Izbie Leśnej, podczas którego mogli podziwiać szereg spreparowanych i rzadkich okazów fauny oraz obejrzeć wiele różnorodnych ekspozycji o tematyce przyrodniczej. 
Po prawie dwugodzinnym  zwiedzaniu kompleksu uczniowie udali się na krótki spacer po pobliskim lesie. Pogoda w dniu wyjazdu wyjątkowo dopisywała, dlatego młodzież i nauczyciele z przyjemnością podziwiali piękno jesiennej przyrody.  
Na zakończenie zajęć na wszystkich uczestników wyprawy czekała niespodzianka w postaci ogniska i pieczenia kiełbasek oraz wspólnych zabaw na świeżym powietrzu. 
W poniedziałek 5 listopada uroczystym apelem rozpoczęliśmy obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Według ustalonego planu uczniowie wraz z nauczycielami rozpoczęli szereg działań zmierzających do przybliżenia młodzieży ważnego dla naszego kraju wydarzenia.
We wtorek działalność naszą rozpoczęliśmy warsztatami plastycznymi przygotowanymi przez panią Grażynę, na których klasy wykonywały tematyczne plakaty. Będzie je można zobaczyć i ocenić na podsumowaniu obchodów. 
Środa to dzień muzyczny zorganizowany przez nauczycieli świetlicy szkolnej pod kierunkiem pani Olgi. Społeczność szkolna miała okazję pośpiewać popularne pieśni okresu międzywojennego. Do wspólnego śpiewania dołączyli również nauczyciele. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.   
W czwartek społeczność uczniowska uczciła zbliżająca sie rocznicę biegiem do niepodległości, który przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego. do tego wydarzenia mógł się włączyć każdy pracownik szkoły. 
Piątek to podsumowanie tygodniowych działań szkolnych. Odbył się uroczysty apel, na którym  wystawiono w formie dekoracji  wykonane przez uczniów okolicznościowe plakaty. Dyrektor szkoły podziękował wszystkim pracownikom oraz uczniom za zaangażowanie w obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości . O godzinie 11.11 uroczyście odśpiewano hymn. Nie zabrakło również innych utworów patriotycznych wykonywanych przez chór szkolny pod kierunkiem pani Olgi. Apel zakończył się wspólną zabawą-grami planszowymi przygotowanymi przez panią Danutę.  
„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”- Jan Paweł II.
08.10.2018r. w szkole przy ul. Książąt Opolskich 21 odbyły się warsztaty plastyczne pt. „Barwy jesieni”. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie z głębszą niepełnosprawnością intelektualną ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum. W trakcie zajęć uczniowie rozpoznawali różne „dary” jesieni z których   w wykonywali plakaty. Każda klasa wykonała plakat tematyczny np. jeż, wiewiórka, jesienne drzewo. W nagrodę za udział w warsztatach obdarowana uczniów orzechami. Podziękowania dla wszystkich uczestników oraz ich opiekunów za wykonanie przepięknych prac, które można podziwiać na szkolnym korytarzu. 

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klas III C i III D w ramach realizacji Projektu Edukacyjnego odwiedzili Izbę Leśną  w Opolu, spotkali się z leśnikiem w Suchym Borze i poznali specyfikę pracy w Tartaku Sochor w Brynicy. Ilośc wrażeń jest nieopisywalna. Szczegóły i bogata dokumentacja fotograficzna zostanie zaprezentowana podczas zakończenia Projektu.

Uczniowie klas IV b szkoły podstawowej i III C i III D oraz III E gimnazjum uczący się w budynku przy ulicy Jana Bytnara "Rudego" 7 wybrali się na Cmentarz Komunalny na Półwsi - największą nekropolię miasta Opola. Upamiętniliśmy zmarłych pracowników naszej szkoły kwiatami i zniczami, które symbolizują naszą codzienną pamięć. Zmówiliśmy też modlitwę za wszystkich naszych bliskich, którzy od nas odeszli.

W październiku uczniowie klas III C, III D, III E gimnazjum oraz IV b odkryli kolejne ciekawe miejsce na Opolszczyźnie – Dębską Kuźnię. To tu, z dala od ulicznego ruchu, w ciszy i otoczeniu przyrody znajduje się wytwórnia lodów GUSTORIA. Właścicielka – pani Monika Fąfrowicz to pasjonatka, która poświęciła kilka lat na znalezienie tych jednych, jedynych, niepowtarzalnych i naturalnych smaków opartych także na tradycyjnych recepturach. Dzięki Jej uprzejmości mieliśmy okazję prześledzić proces produkcji m.in. truskawkowych lodów i sorbetów realizowany w niezwykle sterylnych warunkach.

Po degustacji lodów przeszliśmy do pobliskiego Parku Bajek, który również należy do właścicieli Gustorii. Młodzież z dużą radością, aktywnie spędziła czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu znanych im z dzieciństwa postaci z bajek.


 

Dnia 26 października 2018 roku, uczniowie klas VI b i VII c wybrali się na wycieczkę do Muzeum im. Księdza Jana Dzierżonia w Kluczborku. Na miejscu obejrzeliśmy ekspozycję Okruchy przeszłości… W drodze do Niepodległej. Wystawa ta została przygotowana przez Muzeum specjalnie z okazji uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Obejrzeliśmy również film edukacyjny, który przybliżył nam historię Naszej Ojczyzny. Następnie braliśmy udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonaliśmy swoje własne pocztówki patriotyczne. Na koniec naszej historycznej lekcji, obejrzeliśmy wystawę stałą Pszczelarstwo dawne i nowe oraz Ule figuralne. Cała ekspozycja bardzo nam się podobała. Wycieczka była bardzo pouczająca i interesująca. Była początkiem naszego świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Kontakt

Certyfikaty

Gościmy

Odwiedza nas 41 gości oraz 0 użytkowników.

BIP

ePUAP2

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Copyright © 2018 Zespół Szkół Specjalnych Rights Reserved.