foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nauczyciel nie może być bezkrytycznym naśladowcą cudzych wzorów i wskazówek, lecz zawsze żywym twórcą.

Zespół Szkół Opole

20 marca uczniowie klasy VIIIa oraz IIIA gimnazjum wraz z opiekunami Panią Łucją Baron Świerc oraz Panem Dawidem Kamalskim udali się po raz kolejny do Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu na zajęcia zawodoznawcze. Zajęcia trwały od godz. 8.30 do godz. 13.00 i nastawione były na poznanie specyfiki zawodów ślusarz, monter instalacji sanitarnych oraz ogrodnik. Uczniowie podzielani zostali na dwie grupy do których przydzielono opiekuna. Dla uczniów to kolejna dawka wiedzy z zakresu w/w zawodów. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże uczniom w wyborze zawodu i ułatwi wybór szkoły. Kolejne zajęcia, które pozwolą poznać inne zawody odbędą się w kwietniu. 

19 kwietnia klasy II D i III A SPdP były na wycieczce zawodoznawczej w stolarni w Luboszycach. Właściciel stolarni opowiedział nam o pracy w stolarni, z uwagą obserwowaliśmy czynności, które wykonują pracownicy, a także oglądaliśmy maszyny niezbędne w pracy. Sami próbowaliśmy przez chwilę poczuć się stolarzami – pod czujnym nadzorem właściciela odrysowaliśmy na drewnie kontury desek, które pan stolarz wyciął nam  używając maszyny. Następnie sami szlifowaliśmy i polerowaliśmy wycięte deski, które przeszły kontrolę jakości u szefowej zakładu. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez właścicieli stolarni, a praca stolarza wydaje nam się bardzo ciekawa Do szkoły wróciliśmy z deskami, które wykorzystamy do prac kuchennych.  Klasa III A SPdP
 

W piękny słoneczny porzedwiosenny dzieńklasa III c i klasa III D wybrały się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Głogowskiej w Opolu. Organizatorem wycieczki był Dariusz Polak, którego wspierał Marcin Szwedowski. Zostaliśmy ciepło przyjęci przez strażaków, którzy w tym dniu mieli ćwiczenia w gaszeniu pożaru w budynku mieszkalnym. Zastępca dowódcy oprowadzil nas po budynku prezentując sprzęt specjalistyczny, którym posługują się strażacy. Byliśmy obecni przy próbnym alarmie i przygotowaniu się do udziału strażaków w akcji gaśniczej. Wszyscy uczniowie weszli do prawdziwego wozu bojowego i zapoznali się z jego wyposażeniem. Uczniowie byli zachwyceni możliwością poznania pracy strażaków i zapowiedzieli, że  w przyszłym roku odwiedzą sympatycznych strażaków.

Z okazji Dnia Kobiet w świetlicy szkolnej przy ul. Książąt Opolskich 21 odbyły się warsztaty „Pielęgnacja dłoni”. Zorganizowały je dwie wolontariuszki, studentki Uniwersytetu Opolskiego Basia i Małgorzata. Część teoretyczna zawierała wiele cennych informacji na temat budowy anatomicznej dłoni oraz metod ich pielęgnacji. Natomiast w części praktycznej nasze uczennice, które uczestniczyły w spotkaniu miały okazję przekonać się jak wiele korzyści przynosi masaż, peeling oraz odpowiednie nawilżenie.  Na koniec każda uczestniczka otrzymała upominek w postaci kremu do rąk i małej słodkości. Mamy nadzieję, że zajęcia posłużą nie tylko urodzie, ale i naszemu zdrowiu.
 
 

Nadchodzi wiosna. Co do tego każdy z nas nie ma wątpliwości. Uczniowie klasy ID postanowili „przyspieszyć” jej nadejście. W tym celu postanowili upiększyć podwórko koło szkoły. W doniczkach w stylu pociągów posadzili kolorowe bratki. Mamy nadzieję, że tak piękna naturalna dekoracja spodoba się „Pani Wiośnie”.  

 

13 marca uczniowie klas I D, II B, III A SPdP  uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Głównym Urzędzie Statystycznym pt. „Ty i Ja w statystyce”. Dowiedzieliśmy się, że pierwszy spis ludności miał miejsce już 230 lat temu. Poznawaliśmy współczesne statystyki dotyczące ilości ludności na świecie, wieku,  przewagi płci. Porównywaliśmy kiedy rodzi się najwięcej i najmniej dzieci, ile z nich chodzi do żłobka i przedszkola. Poznaliśmy preferencje żywieniowe Polaków, ulubione i uprawiane dyscypliny sportowe. Optymistyczną informacją było to, że większość naszych rodaków jest bardzo zadowolona ze swojego życia.

Klasy  IIB  i ID SPDP odwiedziły  7 marca 2019 r. Warsztaty Terapii Zajęciowej  w Siołkowicach Starych. Tam uczestnikami warsztatów są dwie nasze koleżanki: Paulina i Iwona, które w ubiegłym roku ukończyły szkołę.  W warsztatach przyjęła nas Pani Kierownik Malwina, która pokazała nam wszystkie pracownie. Dowiedzieliśmy się, że w każdej pracowni pracuje pięciu uczestników z jednym instruktorem.  
Podobały nam  się wszystkie pracownie: informatyczna, kulinarna, ogrodnicza, zabawkarska, ceramiczna i malarska. Panowała fajna i gościnna atmosfera. Braliśmy udział w zajęciach w wybranych przez nas warsztatach. Ja wybrałem pracownię kulinarną, gdzie przygotowywaliśmy babeczki z nadzieniem. Potem była wspólna uczta. Nasze koleżanki były zachwycone odwiedzinami. 
Niektórzy koledzy chcą po ukończeniu szkoły pracować w tych warsztatach. Dlatego pytaliśmy o dokumenty, jakie trzeba złożyć, by zostać przyjętym.  Było tak miło i serdecznie, że chętnie umówiliśmy się na następne wspólne spotkanie, ale już w Opolu.
Kamil M. kl. II B, wychowawczyni klasy Felicyta Krawczyk
U początku Wielkiego Postu uczestniczyliśmy w nabożeństwie Środy Popielcowej. Wraz z księdzem Mateuszem Mytnikiem rozważaliśmy, czym jest Wielki Post i jak go przeżyć. Każdy z nas trzymając w
dłoni przyniesiony przez siebie kamień zastanawiał się, co jest trudne w jego życiu, co chciałby zmienić w swoim postępowaniu na lepsze. Patrząc w oczy Jezusowi Miłosiernemu, oddaliśmy Mu
swój kamień – słabość i grzech, a na znak postanowienia poprawy ksiądz posypał nasze głowy popiołem. Liturgię Słowa przygotowali uczniowie III Pdp: Jacek i Damian, a Psalm w formie modlitwy
tańcem przygotowali uczniowie klas III Gim., i VI klasy SP. nie zabrakło tez chętnych do służby liturgicznej i ołtarz otoczyli ministranci z klasy I Pdp i III Pdp: Maciej, Andrzej, Łukasz i Krzysztof.
Specjalnie na to nabożeństwo chór nauczycieli przygotował i wykonał pieśń wielkopostną. Pani Jolancie i Grzegorzowi dziękujemy za akompaniament. 
 
Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post i w tym dniu uczniowie wraz z nauczycielami  ze szkoły przy ulicy Książąt Opolskich 21 zebrali  się w Opolskiej Katedrze na modlitewnym nabożeństwie. Ksiądz Diakon, odbywający praktykę w Parafii świętego Krzyża wprowadził zebranych w nastrój zadumy, modlitwy i dobroci dla bliźniego podczas 40-dniowego czasu wielkopostnego. Każdy został posypany popiołem i z postanowieniem w sercu wrócił do szkoły, by swoim życiem świadczyć o tym co się wydarzyło.
 

Społeczność   szkolna

Zespołu   Szkół   Specjalnych w  Opolu

 

serdecznie   zaprasza

na

DZIEŃ  OTWARTYCH  DRZWI

czekamy  na  Państwa

21 marca 2019 r.

w  godzinach  8:00 – 12:00

 

Opole                                                              Opole

ul.  Książąt Opolskich 21                        ul. Jana Bytnara “Rudego” 7

tel. 77 4230440                                         tel. 77 4580886

 

www.zssopole.pl                                      sekretariat@zsoposle.pl

 

Reprezentacja naszej szkoły została ponownie zaproszona do udziału w turnieju piłki nożnej - Adwokat Cup. W tym roku każdej placówce przyporządkowano, w sprawiedliwym losowaniu(które odbyło się w Centrum Rozrywki KUBATURA), klub występujący w Lidze Mistrzów. Nasi uczniowie do rozgrywek przystąpią jako CHELSEA LONDYN :) Rywalami w grupowyuch zmaganiach będą koleżanki i koledzy z Nysy, Prudnika i Strzelec Opolskich. Nasi sportowcy ubrani byli w jednolite stroje klubowe - ISKRY Opole, a uczniowie zrzeszeni w Szkolnym Klubie Kibica posiadali ze sobą flagę.

Aktywny udział w losowaniu drużyn brał Marszałek Województwa Opolskiego Pan Andrzej Buła oraz Wiceprezydent Miasta Opola Pan Przemysław Zych. Rozgrywki już 25 kwietnia. Do tego czasu mocno pracujemy na treningach!

 

Relacja TVP 3 Opole: 

https://opole.tvp.pl/41552326/real-czy-arsenal-wylosowano-uczestnikow-turnieju-adwokat-cup

 

https://www.facebook.com/ORAOpole/photos/pb.

1809482915932059.-2207520000.1551700691./2239952759551737/?type=3&theater

 

https://www.facebook.com/ORAOpole/photos/pb.1809482915932059.-2207520000.

1551700691./2239952249551788/?type=3&theater

Z okazji Walentynek, dnia 14 lutego 2019r, już po raz dziesiąty uczestniczyliśmy w Walentynkowym Koncercie Integracyjnym „Z głębi serca śpiewamy” w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Opolu. Jak zwykle wszyscy cudownie się bawiliśmy, a nasze szkolne zespoły wspaniale zaprezentowały się na scenie i porwały publiczność do tańca i wspólnego śpiewu. 

 

Kontakt

Certyfikaty

Gościmy

Odwiedza nas 88 gości oraz 0 użytkowników.

BIP

ePUAP2

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Copyright © 2019 Zespół Szkół Specjalnych Rights Reserved.