foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nauczyciel nie może być bezkrytycznym naśladowcą cudzych wzorów i wskazówek, lecz zawsze żywym twórcą.

Zespół Szkół Opole

W dniach 6-7 marca 2018 r. odbywały się   Targi Edukacyjne EDU Opole 2018  w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym. Targi odbyły się już po raz piąty, a nasza Szkoła Przysposabiająca prezentowała się na nich już drugi rok z rzędu. Prezentowało się łącznie 50 wystawców, którzy oferowali bardzo ciekawą i bogatą ofertę edukacyjną. Uczniowie klas PDP rozdawali ulotki, rozmawiali z gośćmi, opowiadali o szkole i prezentowali prace wykonane przez uczniów naszej szkoły.  Na naszym stanowisku można było również oglądać dokumentację fotograficzną wydarzeń, spotkań, zajęć szkolnych, wycieczek, wyjść inspekcyjnych i praktyk zawodowych. Był to przegląd bogatego i różnorodnego życia uczniów w Szkole Przysposabiającej do Pracy. Uczniowie podczas pobytu na targach korzystali z oferty innych szkół i doświadczali na sobie ich umiejętności. Dziewczyny odwiedziły np. stanowisko klas fryzjerskich i skorzystały z ich oferty. Dzięki temu miały ciekawe fryzury i otrzymały rady, jak pielęgnować swoje włosy. Wszyscy uczniowie wrócili do szkoły bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.
22  marca br. w godzinach 08.00 - 12.30 Zespół Szkół Specjalnych w Opolu, jak co roku,  organizuje Dzień Otwartych Drzwi. 
W jego ramach dzieciom niepełnosprawnym intelektualnie i ich rodzicom umożliwiamy obserwację zajęć prowadzonych w Szkole oraz  poznanie oferty placówki. 
Zespół Szkół Specjalnych w Opolu jest szkołą bezobwodową. Do naszej placówki uczęszczają uczniowie z terenu miasta Opola oraz powiatu opolskiego. Nasza szkoła to dwa obiekty znajdujące się przy ul. Książąt Opolskich 21 oraz 
ul. Jana Bytnara "Rudego" 7. 
W skład Zespołu wchodzi:
• szkoła podstawowa ośmioletnia oraz wygasające gimnazjum (klasa III) dla dzieci i młodzieży z lekką niepełnosprawnością intelektualną – liczebność klas do 16 osób;
• szkoła podstawowa ośmioletnia, wygasające gimnazjum (klasa III) oraz szkoła przysposabiająca do pracy trzyletnia dla dzieci i młodzieży 
z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną (w szkole przysposabiającej do pracy również uczniowie z lekką niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężoną niepełnosprawnością) – liczebność klas do 8 osób. W przypadku sprzężonych niepełnosprawności liczebność klas jest obniżana do 4 uczniów; 
• zespoły rewalidacyjno – wychowawcze dla osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną – liczebność zespołów od 2 do 4 osób 
w wieku od 3 do 25 lat. Zajęcia trwają 6 godzin zegarowych od 8.00 do 14.00. Nauczanie indywidualne w wymiarze 10 godz. tygodniowo (plan zajęć do ustalenia z rodzicami dziecka). Zapewniamy codzienną opiekę pielęgniarek szkolnych.
 

Uczniowie czterech klas gimnazjum wybrali się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu na warsztaty z twórczynią ludową - Panią Sabiną, która opowiedziała między innymi o tradycjach i znaczeniach produktów w koszyczku wielkanocnym. Każdy z uczniów spróbował trzech różnorodnych technik zdobienia pisanek, by ostatecznie wybraną przez siebie techniką wykonać najpiękniejszą pisankę. Po artystycznej pracy nadszedł czas na spotkanie z Magicznym Teatrem Kamishibai... Wspaniałe przeżycie!

Sympatycznie energetyczny Kuba Badach rozpalił licznie zgromadzoną publiczność podczas kolejnego spotkania w ramach Małej Akademii Piosenki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. 

Bogata fotogaleria dostępna jest na profilu Muzeum Polskiej Piosenki na portalu facebook - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1869186513094228.1073741934.206997092646520&type=3

W dniu 07.03.2018 r. uczniowie klasy I a, I c i III c wraz z wychowawcami udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Skautów Opolskich 10 w Opolu. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej pogadanki pod hasłem  „Biblioteka - co to za miejsce?”. Uczniowie dowiedzieli się czym jest biblioteka, jak należy się w niej zachowywać i jak należy obchodzić się z książkami. Kolejnym etapem było jej zwiedzanie a na zakończenie Pani bibliotekarka przeczytała fragmenty wybranych bajek. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze.
 

Na portalu społecznościowym facebook pojawiła się bardzo dobra wiadomość  - nasi sportowcy trenujący judo zostali pierwszymi stypendystami FUNDACJI "PIERSI". Szczegóły poniżej:

Miło nam poinformować, że wyłonieni zostali pierwsi stypendyści Fundacji PIERSI. Na podstawie konsultacji z Zarządem Towarzystwa Sportowego Gwardia Opole, spośród kilkunastoosobowej grupy osób z niepełnosprawnościami, które uczestniczą w treningach judo, do uzyskania stypendium zostało rekomendowanych pięcioro młodych sportowców. Są to uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu: 1. Fabian Szymaniec, 2. Piotr Stelmach, 3. Krzysztof Wieczorek, 4. Daniel Przybyła, 5. Dominik Wilczek. Stypendia zostały przyznane na 1 rok, każdy ze stypendystów otrzyma kwotę w wysokości 3 tys. zł. 
Mamy nadzieję, że uzyskane od nas wsparcie przyczyni się do ugruntowania sportowej postawy i rozwinięcia indywidualnych umiejętności stypendystów, co zaowocuje w niedalekiej przyszłości zdobywaniem laurów w krajowych i międzynarodowych zawodach judo. 
Nasz pilotażowy Program stypendialny został uruchomiony dzięki środkom uzyskanym z tytułu organizacji koncertu NIEPOKONANI – OPOLE 2017, i jest skierowany do uzdolnionych osób z niepełnosprawnościami, które chcą rozwijać swoje pasje sportowe lub talenty artystyczne. Na ten cel przeznaczyliśmy część zgromadzonych środków w wysokości 40 tys. złotych. Program ma charakter otwarty. Regulamin przyznawania stypendiów oraz Wniosek o przyznanie stypendium znajdują się na naszej stronie: http://www.fundacjapiersi.pl

Pierwszego marca 2018 roku Zespole Szkół Specjalnych w Krapkowicach odbył się XVI Wojewódzki Konkurs Informatyczny „Posługuje się sprawnie komputerem”. Naszą szkołę reprezentował Jakub z klasy VII. Był najmłodszym uczestnikiem konkursu, ale mimo to nie ustępował wiedzą starszym kolegom. Walczył bardzo dzielnie, wykazał się dużą wiedzą i umiejętnościami praktycznymi. Zajął VI miejsce na ośmiu uczestników. Dla niego był to wielki sukces, ponieważ Kuba uczestniczył pierwszy raz w konkursie tego typu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pogłębianiu wiedzy informatycznej. 

 

Dzięki uprzejmości naszych Przyjaciół z Fundacji "PIERSI" 8 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami mogło uczestniczyć w bardzo widowiskowych zawodach podczas XIV OPOLSKIEJ GALI ŻUŻLA NA LODZIE. Na tafli Toropolu mogliśmy podziwiać popisy wielu znanych przedstawicieli sportów motorowych: żużlowców, rajdowców, quadowców oraz łyżwiarkę figurową. Było fantastycznie! Dziękujemy!

 

W dniu 26 lutego 2018 r. uczniowie klasy II-III gimnazjum uczęszczający do szkoły  przy ulicy Książąt Opolskich odwiedzili Ośrodek Szkolno-Wychowawczy  w Leśnicy. Mieli okazję zobaczyć sale lekcyjne wraz z wyposażeniem klas, spotkać się z uczniami uczęszczającymi do szkoły i nauczycielami. Duże wrażenie zrobiła pracownia stolarska, w której mogli obejrzeć  maszyny i narzędzia  służące do obróbki drewna i przygotowania mebli. Spotkanie z dyrekcją szkoły okazało się bardzo owocne. Uczniowie poznali ofertę edukacyjną szkoły. Kolejnym miejscem które zobaczyliśmy to Pomnik Czynu Powstańczego i Sanktuarium św. Anny z piękną bazyliką. Nawet siarczysty mróz nie przeszkodził nam w byciu choć przez chwilę w tym religijno-historycznym miejscu. Dojeżdżając do Opola odwiedziliśmy Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu śląskim. Zajrzeliśmy do zamku i wędrując po komnatach podziwialiśmy piękno tego miejsca. W modlitwie prosiliśmy o potrzebne łaski.

 

19 lutego 2018 roku w budynku szkoły przy ul. Książąt Opolskich odbył się Drugi Szkolny Dzień Babci i Dziadka. Podobnie jak w ubiegłym roku, uczniowie szkoły podstawowej przygotowali wystąpienie z okazji święta swoich dziadków. Uroczystą akademię otworzył uczeń klasy VId – Mateusz, który z dumą przywitał wszystkich przybyłych gości, po czym wygłosił wiersz pt. „Moi kochani dziadkowie”. Następnie wystąpili: Zuzia z klasy IIIb, Kasia z klasy IIIa, Adrian z IVa, Julka, Darek, Kuba oraz Ania z klasy V-VIIA oraz Michał i Grześ z klasy VId, wygłaszając wzruszające podziękowania oraz życzenia dla babć i dziadków. Deklamacja wierszy przeplatana była wspólnie wyśpiewanymi piosenkami oraz prezentacją układów tanecznych do piosenek pt. „Papaya” oraz „Mam tę moc!”. 
Największą atrakcją programu okazały się jednak występy uczniów klasy IVa oraz VId. Wszyscy zebrani z ogromnym przejęciem wsłuchiwali się w piosenkę, którą wspólnie ze swoją babcią wyśpiewał nasz kolega Szymon. Natomiast ciężko było powstrzymać łzy, kiedy usłyszeliśmy piosenkę „Hallelujah” w wykonaniu Mateusza. 
Po części artystycznej uczniowie osobiście złożyli życzenia swoim dziadkom i wręczali im specjalnie przygotowane na tę okazję serduszka.  Następnie wszyscy z uśmiechem na twarzy oddali się rodzinnym pogawędkom, zajadając się pysznym ciastem oraz popijając zdrową herbatką i sokiem. 
 
 
Kl. III E obejrzała nową wystawę w GSW. Autorem wystawianych prac jest Lech Biernacki. Jest to artysta, który wystawiał swoje obrazy w wielu galeriach, mieszkał w Grecji i tam malował pejzaże. Kolory greckiego morza, słońca, nieba i zieleni zdominowały pomieszczenia wystawiennicze galerii. Jak widać, nasi młodzi artyści zasmakowali w greckich klimatach. Poza tym tęsknimy za słońcem!!!

Certyfikaty

Gościmy

Odwiedza nas 59 gości oraz 0 użytkowników.

BIP

ePUAP2

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Copyright © 2018 Zespół Szkół Specjalnych Rights Reserved.