foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nauczyciel nie może być bezkrytycznym naśladowcą cudzych wzorów i wskazówek, lecz zawsze żywym twórcą.

Zespół Szkół Opole

W czerwcu 2015 r. po wymaganym okresie przygotowawczym nasza placówka została przyjęta do Opolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Przez kolejne 2 lata realizowane będą zadania zgodnie z programem opracowanym w okresie kandydowania.
W roku szkolnym 2015/2016  promujemy zdrowie poprzez aktywność fizyczną pod hasłem: „ Ruch – nawyk na całe życie”.
Celem działań jest podniesienie poziomu kultury fizycznej wśród społeczności szkolnej i rodziców oraz poszerzenie wiedzy na  temat aktywnych form spędzania czasu wolnego.

W to niedzielne przedpołudnie chętni pracownicy szkoły oraz przyjaciele, postanowili podsumować działania Szkoły Promującej Zdrowie i WF – u z klasą  w roku szkolnym 2015/16. Było zdrowo, bo rowerowo, ciekawiej, bo deszczowo. Trasę naszej wyprawy dyktowała pogoda. Liczne przymusowe pikniki chroniły nas przed deszczem i sprzyjały integracji uczestników. Ostatecznie, dotarliśmy tam, gdzie zamierzaliśmy, a nawet jeszcze dalej. Pomimo przeciwności, można powiedzieć, że ta wycieczka się udała, chociaż w deszczu przebiegała

Projekt „Zumba” realizowany w ramach działań programu „Szkoła promująca zdrowie” dobiegł końca. Uczestnicy projektu przez cały rok szkolny trenowali układ taneczno-ruchowy „Zumba” do podkładu muzycznego „Waka waka” Sahiry. Efekty tych działań można było podziwiać podczas  różnych imprez okolicznościowych: wizyty delegacji z Holandii, II Wiosennego Konkursu Piosenki oraz warsztatów integracyjnych z PSP nr 21. Zajęcia ruchowe  „Zumba”  były doskonałą zabawą i atrakcyjną formą ruchu.
Zajęcia ruchowe „Zumba” są prowadzone raz w miesiącu w ramach działań  „Szkoły promującej zdrowie”, zgodnie z opracowanym  harmonogramem. Biorą w nich udział uczniowie uczęszczający do świetlicy. W ramach  tych zajęć uczniowie ćwiczą układ taneczno-ruchowy do podkładu muzycznego Shakiry „Waka Waka”. W trakcie prowadzonych zajęć realizowane są następujące cele:
•doskonalenie ogólnej sprawności ruchowej,
•doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
•doskonalenie pamięci motorycznej,
•neutralizacja stresu i przeciążenia fizycznego.
Zajęcia ruchowe  „Zumba”,  to przede wszystkim dobra zabawa, a korzyści wypływające z tego typu działań utwierdzają w przekonaniu, że warto je organizować.
Organizator:mgr Agnieszka Reczyńska, mgr Olga Berdechowska
Zespoły IV b i VI c wybrały się na wycieczkę do Jarnołtówka, aby aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Na początku piesza wędrówka spod Ośrodka Wczasowo-Rehabilitacyjnego „Ziemowit”- dalej  trasą na Biskupią Kopę. Podczas spaceru mieliśmy okazję:
- podziwiać różne gatunki roślin i drzew
- oglądać owady
- słuchać śpiewu ptaków
- zobaczyć drwali przy pracy
Nie udało nam się dotrzeć na sam szczyt góry , ale było blisko. Po odpoczynku na polanie, podjechaliśmy w okolice tamy i tam przeszliśmy wzdłuż całego wału. Była okazja żeby się po wspinać, pobiegać i pobawić. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
Dobre praktyki, czyli nasze pomysły na „ruch, co radość daje i nawykiem się staje”, były motywem przewodnim naszego spotkania. Mieliśmy okazję pochwalić się własną aktywnością na tak wielu płaszczyznach, że prawie zabrakło miejsca w naszym „banku”. Przygotowane przez klasy prezentacje zdjęć pokazały i udowodniły, że stać nas na bardzo wiele: lodowisko, basen, spacery, wspinaczka, rower, wycieczki, rolki, piłka nożna i inne. Najmilszym zaskoczeniem było zgodne uznanie, że ciekawą  i jakże pożyteczną dla nas formą ruchu jest wszelkiego rodzaju praca. Wielkimi oklaskami obdarzono dokonania Dominka, który oprócz typowych ćwiczeń ruchowych, wykonuje różne prace w ogrodzie i w domu. Podsumowaliśmy ten pracowity rok, przypominając wszystkie wydarzenia i pasjonatów aktywności rozmaitej. Zapraszamy wszystkich do działania, zwłaszcza, że wakacje blisko!
Pamiętajcie! Nudzie się nie dajcie – aktywność wybierajcie!

Miało być „zdrowo – wesoło – sportowo”. Jednak nagłe odejście naszego kolegi Michała zmieniło konwencję naszego spotkania i skłoniło nas do refleksji i zadumy.  Rozpoczęliśmy festyn uczczeniem Jego pamięci minutą ciszy. Potem cała szkolna społeczność wspólnie  z zaproszonymi rodzicami skupiła swą aktywność  na  zdrowych warsztatach kulinarnych i sportowych zmaganiach. Bogaty program przewidywał wiele działań. Pierwsze zadanie wymagało pomysłowości i precyzji: przygotowanie dietetycznych ciastek  i smakowitych przekąsek, co zostało zaprezentowane przez wszystkie zespoły na szwedzkim stole. Wspólne ucztowanie dodało nam sił do podjęcia  wyzwań ruchowych: zdobywanie sprawności, zwiad terenowy, wyścigi rzędów, ćwiczenia metodą     V. Sherborne. Rywalizowały zespoły mieszane: uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły. Te wspólne zmagania były zacięte, ale też doping kibiców mobilizował wszystkich  do wysiłku. W tym wyjątkowym dla każdego dziecka dniu, każdy  mógł  otrzymać nagrodę – wystarczyła odrobina chęci i zapału w zdobywaniu sprawności, by wziąć udział w loterii fantowej. A na koniec w wielkim napięciu losowaliśmy nagrodę główną, która trafiła do szczęśliwej Michaeli – radości nie było końca! Zmęczeni, ale spełnieni z apetytem uzupełniliśmy kalorie. Taki intensywny  zadaniowo dzień był dla wszystkich ciekawym doświadczeniem i sprzyjał integracji naszego siedliska.

Do zobaczenia za rok!

  zdjęciaSzkolny Festyn Rodzinny - 1 czerwca 2016 r.

W ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie naszym założeniem jest nie tylko aktywnosć fizyczna, ale i aktywne poznawanie Opolszczyzny. Zwiedziliśmy już Nysę, a naszym kolejnym celem był Kluczbork. 24.05.2016 klasy IVa-VIa i IVb szkoły podstawowej, wybrały się na wycieczkę własnie do Kluczborka. Mieliśmy okazję zwiedzić piękny park, muzeum pszczelarstwa, gdzie nie tylko oglądaliśmy unikatowe, rzeźbione ule, ale także obejrzeliśmy wystawę i wysłuchaliśmy ciekawostek nt. Afryki Zachodniej. To nie koniec atrakcji, czekały nas jeszcze warsztaty w trakcie których każdy mógł zaprojektować własną afrykańską maskę. Powrót do Opola zaplanowaliśmy szynobusem, dzięki czemu zwiedziliśmy również odnowiony dworzec PKP. Każdy wrócił do domu z mnóstwem wrażeń i chęci do następnej wyprawy. Ciekawe gdzie tym razem?

 

Dnia 23 maja 2016 odbył się w naszej szkole Dzień Aktywności Fizycznej. Uczniowie uczestniczyli w rajdzie pieszo-rowerowym do Ośrodka „Żwirek” w Luboszycach. Pieszo lub na rowerach pokonali trasy odpowiednio 2,5 i 7 kilometrową. Na miejscu na dzielnych piechurów i cyklistów czekał zasłużony odpoczynek -  otoczony zielenią ośrodek – las, łąki, stawy, rzeczka, promenada i molo do spacerów, plaża z czystą wodą do kąpieli. O poczęstunek zadbało dwóch kucharzy serwując grillowaną kiełbaskę, warzywa oraz dużo zdrowych surówek. W związku z tym, że pogoda nam dopisała młodzież chętnie korzystała z altany ogrodowej. Gdy uczniowie odpoczęli i odzyskali siły po trudach wędrówki aktywnie spędzali czas na świeżym powietrzu: grali w piłkę, ringo, spacerowali, korzystali z placu zabaw oraz plaży. Zdecydowanie największą atrakcją cieszyły się rowerki wodne.

Dbamy o swoją kondycję i wyrabiamy dobre nawyki  spacerowania i maszerowania. Dlatego w poniedziałek 23 maja 2016r klasa IIA i IIB PDP wyruszyły na Wyspę Bolko pod hasłem „Marsz po zdrowie”.  Wędrowaliśmy i ćwiczyliśmy w Parku Nadodrzańskim. Każdy z nas pokazał, na ile go stać. Staraliśmy  się wykonać ćwiczenia wg instrukcji.  Ćwiczenia były przeplatane marszem.  W międzyczasie wymyślaliśmy hasła, które mogą zachęcić naszych kolegów do aktywnego spędzania wolnego czasu. Świetnie się przy tym bawiliśmy, było nam bardzo wesoło.  Zagrzewaliśmy się do wytrwałości naszymi hasłami np. My jesteśmy PDP i nie poddajemy się! W zdrowym ciele zdrowy duch! Jesteśmy zadowoleni i fajnie zmęczeni! Nasza ekipa jest wytrwała i znakomita! Ćwiczą dziewczyny i ćwiczą chłopaki, bo każdy z nas niebyle jaki! Każdy o tym wie, że ćwiczyć mi się chce!
Klasa IIA i IIB PDP

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy pokazali, że praca w ogrodzie jest  wyjątkową formą aktywności, która przynosi wiele widocznych korzyści. Efekty działań widoczne są prawie natychmiast: uporządkowany ogród, wypielęgnowane rośliny, a wartość dodaną  stanowi na pewno dobre samopoczucie i coraz lepsza kondycja. Zachęcamy do ogrodniczego wysiłku – taki ruch na świeżym powietrzu naprawdę daje radość.

Było bardzo ciekawie i radośnie, a czasem nawet donośnie.  Następni ochotnicy pokazali nam swój sposób na nudę – zainteresowania sportowe. Spotkaniu tak energetycznie przewodził  Pan Marcin - pasjonat piłki nożnej, że w trakcie  tej piłkarskiej opowieści ciągle pojawiali się chętni asystenci, gotowi demonstrować szaliki, czapki, koszulki i inne różności. O swoich zainteresowaniach futbolowych opowiedzieli też Marcin i Dawid, pokazując bogatą kolekcję piłkarskich gadżetów, na które często wydają własne kieszonkowe. Obaj podkreślili, że nigdy się nie nudzą, bo oprócz kolekcjonowania   grają także  w piłkę nożną. Kolejną gwiazdą tej imprezy był Michał, który pochwalił się swoją pasją sportową – kulturystyką. Zaprezentował  nam swoją kondycję podczas pokazu  kilku ćwiczeń oraz zapewnił, że nie ma czasu na nudę, bo albo trenuje albo pomaga w gospodarstwie. Tak naprawdę apel pokazał, że większość z nas jest futbolowymi fanami, a  stroje biało – czerwone  potwierdzają tylko, że jesteśmy świetnie  przygotowani do Euro 2016 i na pewno znakomicie  będziemy  wspierać  naszą drużynę. Nikt nie będzie chyba zaskoczony,  jeśli po tym apelu przybędzie fanów piłki nożnej i  dzięki tej  pasji sportowej  Pana Marcina, powstanie w szkole prawdziwa strefa kibica.

 

Kontakt

 

Inspektorem Ochrony Danych Osobowych (IODO)

w Zespole Szkół Specjalnych jest Katarzyna Peca-Stefanowska

Adres e-mail awaryjny zssopole@gmail.com
 

Certyfikaty

Gościmy

Odwiedza nas 143 gości oraz 0 użytkowników.

BIP

ePUAP2

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Copyright © 2019 Zespół Szkół Specjalnych Rights Reserved.